خانه > خبر > ناگفته های فرزند دکتر سود بخش پس از ده ماه از ترور

ناگفته های فرزند دکتر سود بخش پس از ده ماه از ترور

دکتر عبدالرضا سودبخش از پزشکان مرتبط با پرونده بازداشتگاه کهریزک و زندانیانی بود که از بیماریهای عفونی در مجاری اداری و تناسلی آسیب دیده بودند و مقامات امنیتی به وی دستور داده بودند که بیماری کلیه زندانیانی که به وی مراجعه کرده اند را، رسما مننژیت اعلام کند.

طی دو سال گذشته تا کنون علاوه بر ترور دکتر عبدالرضا سودبخش همچنین غلامرضا سرابی، دکتر معتمدی، استاد دانشگاه تهران و دکتر مسعود علی محمدی ترور شده اند. ترورهایی که تا کنون عاملان هیچ یک از آنها معرفی و یا شناسایی نشده اند. این در حالی است که مقامات قضایی و امنیتی ارتباط این ترورها را با مسائل سیاسی کشور را رد می کنند.

گفتنی است دکتر سود بخش علاوه بر تدریس پزشکی در دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد تهران و دانشگاه یزد؛ عضویت در کمیته پژوهشی بخش عفونی، ریاست درمانگاه عفونی، عضویت در کمیته مورتالیته بیمارستان امام خمینی (ره)، ریاست کمیته کنترل عفونت درمانگاهی و اورژانس مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره)، عضویت در کمیته آموزش و پژوهش فدراسیون پزشکی ورزشی ایران رياست درمانگاه عفوني مجتمع درماني بيمارستان امام خميني، عضو کميته پژوهش بخش عفوني، عضو کميته ارتقاء و گروه بيماريهاي عفوني دانشگاه علوم پزشکي تهران، عضو کميته امتحانات ورودي دستياري وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکي، عضو کميته کشوري سل، مالاريا، هاري و ايدز وزارت بهداشت و درمان، عضو کميته پزشکي مهندسي دانشگاه علوم پزشکي تهران، عضو هيأت مديره انجمن حمايت از بيماران عفوني کشور، عضو هيأت مديره انجمن متخصصين بيماريهاي عفوني و گرمسيري ايران، کارشناس دادگاههاي پزشکي قانوني و نظام پزشکي کشور، متخصص عفوني و رئيس کميته کنترل عفونت بيمارستان آتيه، عضو کميته مورتاليته بيمارستان امام خميني، رئيس کميته کنترل عفونت درمانگاهي و اورژانس مجتمع بيمارستاني امام خميني و عضو کميته آموزش و پژوهش فدراسيون پزشکي ورزشي را در کارنامه فعالیتها و خدمات «ارزنده» خود به کشور داشته است. وی همچنين با بيمارستانهاي امام خميني، آتيه، مصطفي خميني، آزادي، و ايرانمهر نيز همکاري داشته‌ است.


به همین مناسبت خبرنگار «جرس» با دامون سودبخش فرزند دکتر عبدالرضا سودبخش گفت و گو کرده است تا نتیجه پیگیری های ده ماهه او را در پرونده ترور پدرش جویا شود.

لازم بذکر است که دامون سود بخش یکی از نخبگان جوان کشورمان است که کارشناسی و کارشناسی ارشد را در دانشگاه شریف و مقطع دکترای خود را در دانشگاه جورج واشنگتن به اتمام رسانده و برنده جایزه رتبه دوم دوره هفتم سال 1384 و بهترین پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته بیومکانیک از انجمن مهندسین مکانیک ایران است که هم اکنون در آمریکا بسر می برد. دامون سود بخش در کنار فعالیت های علمی خود، لحظه ای دست از تلاش برای شناسایی و به محاکمه کشاندن عاملان قتل پدر خود بر نداشته است. چرا که او معتقد است: «این پرونده یکی از مهمترین پرونده های سالهای اخیراست و طرح و پیگیری آن باید اولویت اول افرادی مانند پدر من باشد. فراموش نکنیم که اگر فردی مانند پدر من که سرمایه ای بزرگ برای ملت ایران بودند که علاوه بر دانش فراوان در رشته خود ( که از مهمترین نیازهای اولیه ملت ایران هست)، فردی سالم، راستگو، با شرافت و پایبند به اصول اخلاقی بودند، نتواند فعالیت خود را با امنیت کامل انجام دهد، پیام بسیار بدی برای آینده کشور و افراد متعهد و با شرافت خواهد داشت.»

متن کامل گفتگوی «جرس» با دامون سودبخش فرزند دکتر عبدالرضا سودبخش در پی می آید:

آقای دامون لطفا در ابتدا بفرمایید چه مدت از قتل دکتر سود بخش می گذرد و پیگیریهای شما در اینخصوص به کجا رسیده است؟ آیا به نتایجی رسیده اید؟
ترور پدرم در روز 30 شهریور سال گذشته (1389) به وقوع پیوست و هم اکنون بیش از 10 ماه از آن می گذرد. متأسفانه پیگیریهای ما به نتیجه ای نرسیده است و حتی نامه من به بسیاری از مسئولین بدون پاسخ مانده است. لازم به ذکر است که این نامه به بسیاری از خبرگزاریها و روزنامه های داخلی نیز فرستاده شده است.

می توانید در خصوص این نامه توضیحات بیشتری بفرمایید؟
نامه ای که من برای وزیر بهداشت فرستادم و به ارگانهای مربوط به پرونده هم رونوشت زدم بیشتر نامه ای تحلیلی از روند بررسی پرونده و مصاحبه های بدون پایه و اساس برای سرپوش گذاشتن بر ضعف مسئولین پرونده در به مجازات رساندن امران و عاملان این جنایت هست و در ان از وزیر بهداشت درخواست کردم که از تمام توان خود برای پیگیری پرونده استفاده کند. در نامه مثالهایی از اینگونه مصاحبه ها را به صورت تحلیلی بیان کردم. به طور مثال طبق گفته یکی از فرماندهان نیروی انتظامی از وزارت علوم برای پرونده کهریزک استعلام کرده و وزارت علوم هم پاسخ داده که دکتر سودبخش ربطی به کهریزک ندارد. در حالیکه وزارت علوم هیچ ارتباطی به وزارت بهداشت که دانشکده های پزشکی زیر نظر آن فعال می کنند ندارد و یا باید صحت اصل خبر را زیر سوال برد یا به انگیزه طرح چنین مسایلی فکر کرد. البته موارد دیگری نیز در نامه آورده شده اند.

آیا این پرونده هم اکنون در دست مسئولین قضایی است و بعد از گذشت بیش از ده ماه آنها تا کنون چهاقداماتی را جهت پیگیری و بازداشت عاملان ترور انجام داده اند؟
اقدام خاصی صورت نگرفته است و همانگونه که می دانید بر خلاف بسیاری از پرونده های از این دست، نه متهمی دستگیر شد و نه کسی یا ارگانی متهم به این عمل فجیع شد. در حالیکه من نامه ای را به مراکز مربوط فرستادم بعضی از آنها از گرفتن و یا شماره زدن آن امتناع کردند و نامه تنها در وزارت بهداشت سیر خود را طی کرد که متأسفانه دکتر سجادی از قسمت بازرسی وزارت با توضیح غیر واقعی: «پرونده از طرف سازمانهای ذیربط پیگیری شده و به نتیجه رسیده است» نامه را بایگانی کردند و علیرغم تماسهای مکرر بنده، از به جریان انداختن آن و پیگیری آن امتناع کردند. همچنین علاوه بر موارد ذکر شده در نامه، آقای جعفری دولت آبادی در مصاحبه 14 اردیبهشت خود نیز گفته اند که سرنخ جدی برای این پرونده پیدا نکرده اند.


پس تا کنون همکاریهای لازم برای شناسایی عاملان ترور از سوی مسئولین قضایی با شما صورت نگرفته است؟

علیرغم قول همکاری و تلاش برای به نتیجه رسیدن پرونده، روند کلی بررسی پرونده، مصاحبه های شتابزده و غیر حرفه ای بسیاری از مسئولان بررسی پرونده ترور پدرم در طول چند ماه گذشته بسیار نا امید کننده بوده است.

دکتر سود بخش از پرونده پزشکی کلیه شهدای بازداشتگاه کهریزک مطلع بود و با توجه به تخصص شان تمامی زندانیان کهریزک و اوین که مورد آزار جنسی قرار گرفته بودند را معاینه کرده بود و دارای اطلاعاتخاصی در این زمینه بود. بطوریکه ایشان از سوی مقامات امنیتی تحت فشار بود تا بیماری کلیه زندانیانیکه به وی مراجعه کرده بودند رسما مننژیت اعلام کند اما حاضر به این کار نشد. بعد از ترور دکتر سودبخشمسئولین قضایی و امنیتی بیان کردند که ترور ایشان ارتباطی با مسائل سیاسی ندارد ، شما تا چه حد ترورپدرتان را در ارتباط با جنایت کهریزک می دانید؟
مسئولین زیادی حرفهای غیر منطقی و غیر مسئولانه بیان کردند که متأسفانه در بهترین حالت نشان از بی کفایتی آنها دارد. خوشبختانه به دلیل اینکه پدر من فردی دانا به رشته خود وبسیار شناخته شده در جامعه پزشکی و فارغ التحصیلان دانشکده های پزشکی دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد تهران و دانشگاه یزد بودند؛ موضوع قتل با خصومت شخصی که در چند مصاحبه شتاب زده، بدون مطالعه و بررسی بعضی از مسئولان به ویژه در روزهای اول پس از ترور ایشان عنوان می شد، از مصاحبه سایرین حذف شد. طرح چنین مطالبی برای کسانیکه ایشان را می شناختند و بیماران ایشان به هیچ عنوان قابل قبول نبود؛ ایشان همیشه در پی پیدا کردن بهترین راه حل با کمترین هزینه برای بیماران بودند و عضویت ایشان در کمیته های حمایت از بیماران دلیل دیگری بر این مدعاست. ولی همانگونه که اشاره کردم تصحیح چنین مواردی همچنان تأثیری در پیدا کردن آمران و عاملان این جنایت هولناک نداشته است. امیدوارم که این پرونده توسط فردی متعهد به اخلاق و دور از بازیهای سیاسی بررسی شود و به نتیجه برسد که این حداقل ادای دین به شرافت حرفه ای و خدمات پدرم به ملت ایران است.


ترور دکتر سودبخش دقیقا چند وقت پیش از سفر ایشان به خارج از کشور رخ داد؟ فکر نمی کنید برنامهریزی برای ترور ایشان ترس مسئولین حکومتی از افشای وقایع رخ داده در کهریزک در مجامع بین المللیتوسط دکتر سود بخش بوده است؟

قرار بود پرواز ایشان ساعت 5 صبح روز 31 شهریور برای دیدن من که از چهارسال پیش از آن برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در واشنگتن دی سی، آمریکا بودم و نتوانسته بودیم ملاقاتی داشته باشیم، باشد و ترور ایشان چند ساعت پیش از آن بین ساعت 8 و 9 شب روز 30 شهریور در مقابل مطبشان به وقوع پیوست. با توجه به مسئولیتهای مختلف ایشان (از جمله ریاست کلینیک عفونی بیمارستان امام و کارشناس پزشک قانونی) وقوع این جنایت تنها چند ساعت پیش از پرواز ایشان توسط آدمکشهای حرفه ای که قادرند با شلیک گلوله ای به زندگی انسانی خدمتگزار و با شرافت پایان دهند، سوالات بسیاری را در مورد انگیزه قاتلان ایجاد می کند. اینکه چگونه از آخرین روز سفر ایشان آگاه بوده اند و چگونه با اعتماد به نفس کامل می توانستند در بلوار کشاورز کمین کنند وپس از تیراندازی متواری شوند، به نظر من نشان از دستهایی در «پشت پرده» دارد و میتواند سرنخی برای بررسی پرونده باشد.


اقدامات بعدی شما برای پیگیری پرونده قتل پدرتان چیست؟ فکر می کنید با وجود همان دست های پشتپرده که به آن اشاره فرمودید به نتیجه ای خواهید رسید؟

در ابتدا بسیاری مطالب خلاف واقع بیان شد ولی با توجه به اینکه مسائلی انحرافی مانند قتل با انگیزه شخصی از مصاحبه مسئولین حذف شده بود ما امیدوار بودیم که پرونده به جریان افتاده و مسببین واقعی ترور شناسایی شوند. هم اکنون برای چگونگی پیگیری پرونده به نتیجه قاطعی نرسیدم ولی تمام تلاشم را برای به محاکمه کشاندن بانیان این جنایت انجام خواهم داد.

در پایان اگر ناگفته ای مانده بفرمایید.
به نظر من این پرونده یکی از مهمترین پرونده های سالهای اخیراست و طرح و پیگیری آن باید اولویت اول افرادی مانند پدر من باشد. فراموش نکنیم که اگر فردی مانند پدر من که سرمایه ای بزرگ برای ملت ایران بودند که علاوه بر دانش فراوان در رشته خود ( که از مهمترین نیازهای اولیه ملت ایران هست)، فردی سالم، راستگو، با شرافت و پایبند به اصول اخلاقی بودند، نتواند فعالیت خود را با امنیت کامل انجام دهد، پیام بسیار بدی برای آینده کشور و افراد متعهد و با شرافت خواهد داشت.

با تشکر از فرصتی که در اختیارمان قرار دادید.

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: