خانه > مقاله > انتخابات؛ بودن یا نبودن

انتخابات؛ بودن یا نبودن

اصولگرایان که این روزها با جریان خودساخته » انحرافی» شکافهای دیرینه خود را آشکار می کنند همه اهرمها را برای تصاحب کرسی های بهارستان به کار گرفته اند. آنان که گمان می کردند با به حبس بردن و سرکوب اصلاح طلبان می توانند بی هیچ هراسی چهار سال دیگر مهمان بهارستان باشند، اینک ترس از «تقلب در انتخابات» و » سو استفاده از منابع دولتی برای خرید رای» خوابشان را ربوده است.

در این میانه کارزار که تلاش برای خلع ید مردان احمدی نژاد از هر سو در جریان است، همچنان اصلاح طلبان و شرکت یا عدم شرکت آنان در انتخابات » دل نگرانی» عمده اصولگرایان است. با وجود همه خط و نشانهایی  که در دو سال گذشته کشیده اند، اما بازی با مهره های احمدی نژاد به آنان آموخته است که تنها نیرویی که می تواند در این میانه آتش اعتماد عمومی را جلب کند و یک بار دیگر بخشهایی از مردم را راهی حوزه های اخذ رای کند، اصلاح طلبانند.

سیدمحمد خاتمی، رییس جمهوراسبق که هنوز نام  اصلاحات را با خود دارد، بارها شرایط اصلاح طلبان را برای مشارکت در انتخابات اعلام کرده است. شرایطی که بحثهای فراوانی را برانگیخت و برخی تا آنجا پیش رفتند که پیش شرط حضور در انتخابات  را » خیانت» به آرمانهای جنبش سبز خواندند.

خاتمی چه گفت؟
محمد خاتمی،حضور اصلاح‌طلبان را در انتخابات نهمين دوره مجلس شورای اسلامی ايران، وابسته به تحقق سه شرط اعلام کرد.»آزادی زندانيان سياسی و ايجاد فضای آزاد برای احزاب، پايبندی مسئولان به قانون اساسی و برگزاری انتخاب آزاد و سالم»  سه شرط حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس نهم است.
خاتمی گفت:اگر اين شرايط محقق شد، تصميم می‌گيريم که چگونه عمل کنيم. اما با توجه به روندی که هم‌اينک حاکم است، به نظر می‌رسد شرايط در آينده سخت‌تر و راه‌ها بسته‌تر و محدوديت‌ها گسترده‌تر خواهد شد.

جدید نبود
عبدالواحد موسوی لاری  كه بعد از استيضاح عبدالله نوري توسط مجلس پنجم سكان هدايت وزارت كشور را بر عهده گرفت در گفت‌وگو با «اعتماد» می گوید:  آنچه آقاي خاتمي در اين اظهاراتش مطرح كرده چيزي جز تكرار مباني گذشته آقاي خاتمي نيست. آقاي خاتمي صريحا گفته ما خودمان را بخشي از اين نظام مي‌دانيم. ما زير چتر جمهوري اسلامي كار مي‌كنيم و نه فراتر از جمهوري اسلامي. ما در جهت اصلاح برخي از رفتار‌هايي كه معتقد هستيم به جمهوري اسلامي ضربه مي‌زند در حال حركت هستيم. ما بعضي از برداشت‌هاي غلط از آرمان‌هاي امام و جمهوري اسلامي را كه در جامعه مطرح شده قبول نداريم و براي اصلاح اين موارد در حال حركت هستيم.

 نظرات يك انسان دردمند
وی بر این باور است که ما هيچ‌وقت در تعارض با نظام نبوديم و آقاي خاتمي هم همين‌طور و اين اظهاراتش به عنوان بازگشت يا عدم بازگشت به قدرت نيست بلكه نظرات يك انسان دردمندي است كه از پاره‌يي از مشكلات رنج مي‌برد. آقاي خاتمي خيلي صريح و روشن مي‌گويد ما معتقد هستيم كه اسلاميت و جمهوريت مي‌توانند با هم در عرصه جامعه حضور پيدا كنند و اين دو رقيب هم نيستند. آقاي خاتمي با اينكه عده‌يي از همفكران و دوستانش مورد اجحاف قرار گرفته اما هم به آنها و هم به جريان رقيب مي‌گويد كه گذشته را فراموش كنيد و بياييد به آينده فكر كنيم كه جمهوري اسلامي مي‌تواند پرتوان‌تر كارش را پيش ببرد و اين حرف آقاي خاتمي هيچ منافاتي با اعتراض داشتن نسبت به پاره‌يي از رفتارهاي غلط ندارد.

معترض نه معارض
این فعال سیاسی می افزاید: به نظر من آقاي خاتمي از آن زماني كه حوادث اخير در كشور رخ داده در يك خط خيلي روشن حركت كرده و اين خط، خط مجمع روحانيون هم هست، خط خيلي از دوستداران انقلاب هم هست و آن اين است كه ما نسبت به پاره‌يي از رفتارهاي غلط اعتراض داريم. اين فرق مي‌كند با آنهايي كه با اصل جمهوري اسلامي مساله دارند. ما جمهوري اسلامي را با همين قانون اساسي مي‌شناسيم و معتقد هستيم اگر خوب اجرا شود بخشي از نياز‌هاي جامعه ما مرتفع مي‌شود و معناي اين سخن اين نيست كه قانون اساسي ما بي‌عيب و بي‌نقص است و حتي معنا‌يش اين نيست كه همه ظرفيت‌هايي كه قانون اساسي دارد به كار گرفته شده است. معتقديم اگر قانون اساسي با همين ويژگي‌هاي فعلي‌اش با دقت مورد عمل قرار بگيرد مطمئنا بخشي از اين نارسايي‌ها برطرف مي‌شود. البته امكان دارد بعضي‌ها بگويند اصولي از قانون اساسي بايد اصلاح شود. خب بايد بروند اصلاح كنند و ما سال 68 اصلاح كرديم و باز هم امكان اصلاحش هست و مي‌شود اصلاح كرد. آقاي خاتمي به عنوان فردي كه در قالب جمهوري اسلامي حرف‌هايش را مي‌زند خواستار اصلاح رفتار‌هاي غلطي است كه به نام جمهوري اسلامي دارد در جامعه اتفاق مي‌‌افتد و اين فرق مي‌كند با كساني كه با اصل نظام مساله دارند.

 بگویید اشتباه کردیم
موسوی لاری با اشاره به جریان موسوم به انحرافی و تاکید بر اشتباه اصولگرایان در حمایت شش ساله از آنان می گوید: چاره‌يي ندارند يا اعتراف به اشتباه كنند يا بيايند و نعل وارونه بزنند. مثل داستان مشهور دزد و صاحبخانه كه هم صاحب خانه مي‌گفت آي دزد و هم دزد مي‌گفت آي دزد. بالاخره دزد فهميده بود چه‌كار بايد بكند. وقتي جمعيت ريخت گفت‌ آي دزد كه گير نيفتد. حالا جريان اصولگرا‌ آي دزد راه انداخته كه بيخ ريشش را نگيرد كه متاسفانه مملكت را قرباني دفاع از همين جريان كردند. در طول اين شش سال اقتصاد مملكت و سياست خارجي‌اش به چه روزي افتاد، مشكلات عديده براي مردم به وجود آمد كه همگي به خاطر همين جريان بود.

رقیب نه دشمن
وی می افزاید: من به اين دوستاني كه رقيب اصلاحات به شمار مي‌روند نه دشمن، مي‌گويم صداقت داشته باشيد و به جاي اينكه دوباره بياييد نعل وارونه بزنيد، بياييد بگوييد ما اشتباه كرديم و بياييد بگوييد اصلاح‌طلب‌ها درست مي‌گفتند، اين خيلي بهتر است يعني اگر اينها يك بار هم شده در تاريخ بيايند اعتراف به اشتباه كنند و بگويند كه اصلاح‌طلب‌ها درست مي‌گفتند و ما اشتباه كرديم. اشكال ندارد يك بار هم بگوييم اشتباه كرديم. جناح راست بگويد در حمايت شش ساله از اين جريان اشتباه كرديم هر چند كه واضح است اين جريان بخش جدايي‌ناپذير جريان اصولگرايي است. اگر آنها اعتراف به اشتباه كنند هيچ چيز از آنها كم نمي‌شود بلكه به شخصيت آنها هم اضافه مي‌شود.

شرط داریم
محمد رضا خاتمی، نایب‌ رئیس مجلس ششم هم با انتقاد از روند گذشته می گوید: باید تضمین داده شود که انتخابات بر اساس اصول قانون اساسی و به صورت آزاد برگزار خواهد شد، ما نیز در صورت تحقق این اصول، توان پرشور کردن انتخابات آزاد را داریم و نجات کشور را نیز در برگزاری انتخابات آزاد می‌دانیم.
خاتمی می افزاید:  «برگزاری انتخابات آزاد، به رسمیت شناختن احزاب و مطبوعات مستقل و آزادی زندانیان سیاسی خواسته اصلی ماست و هر کسی انتخابات پر شور می‌خواهد باید این شرایط را فراهم کند.»
وی با اشاره به دخالت نهادها و مقامات نظامی در روند و نتایج انتخابات کشور، بر این باور است «پیش زمینه برگزاری انتخابات آزاد این است که به فرمایش امام، نظامیان به پادگان‌ها برگردند و عرصه سیاسی را به فعالان سیاسی بسپارند، اگر کسی خواستار حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات است باید این شرایط را تامین کند.»

کف مطالبات است

اسلامی نیز بر این باور است: پيش شرط هايي كه از سوي اصلاح‌طلبان به عنوان كف مطالبات اعلام شده به نظر معقول و منطقي مي آيد هر چند كه اين مطالبات خواسته همه اصلاح‌طلبان نباشد و برخي بخواهند به صورت مستقل در عرصه سياسي وارد شوند اما اعلام پيش شرط‌ها به نوعي برآيند نظرات گروه اصلاح‌طلب است.
یدالله اسلامی، دبيركل مجمع نمايندگان ادوار مجلس نیز نظر مشترک دارد و می گوید: بايد اول به مقوله انتخابات نگاه قانوني داشت. به اين معني كه در ابتدا انتخابات، انتخابات شود. وقتي انتخاباتي آزاد را بر پايه مردم سالاري بيان مي كنيم نيازمند فعاليت آزاد مطبوعات رسانه ها هستيم و به راحتي نبايد از آن گذشت.
وي با مخالفت با اعمال قانون استصوابي خواستار تجديد نظر در اين قانون است: هيچ فرد و گروهي حق دخالت در انتخابات را ندارد و نظارت بر انتخابات بايد مبناي اصلي باشد و اين نظارت نبايد با دخالت افكار صورت بگيرد.

پیشنهاد داریم
سید محمد خاتمی  هنوز هم از «بداخلاقی های سیاسی»  و  اقدامات خلاف شرع و قانون و بهتان و ناسزاگویی و اقدامهای ناپسند جریانهای افراطی انتقاد دارد. اما نمی تواند از اهمیت انتخابات نگوید. مصلح است و دغدغه ایران دارد. می خواهد » نشاط » به مردم بازگردد. باز هم پیشنهادش را تکرار می کند: حصرها برداشته شود و زندانیان آزاد شوند، فضای سیاسی و رسانه ای جامعه طبق موازین و قانون باز شود، حضور و فعالیت احزاب و تشکل ها ممکن و امن گردد و به سوی انتخابات آزاد و سالم حرکت کنیم و انتخابات مطلوب گرچه ناشناخته نیست ولی اجمالاً در صورتی خواهد بود که حذف های ناروا نباشد و همه بتوانند با امنیت در معرض انتخاب کردن و انتخاب شدن قرار گیرند. البته در این باب باز هم نیاز به بحث بیشتر داریم.

نگاه به آینده
مجمع روحانیون که خاتمی عضوی از آن است در حمایت از مواضع بیانیه می دهد و پیشنهادات را  مدبرانه ، دلسوزانه و راهگشا می داند برای تلطیف فضای سیاسی و سعادت کشور، در تایید آن می نویسد: «نگاه به آینده، آزادی زندانیان و به خصوص رفع حصر از آقایان موسوی و کروبی یاران خدمتگذار امام، نظام و ملت گامی بزرگ در جهت ایجاد فضای سیاسی ای خواهد بود که کشور و ملت در این لحظه حساس به آن نیاز بیش از پیش دارد.»

حکمت و رحمت
و میرحسین موسوی که امروز بیش از چهار ماه در حبس است، با همه انتقادی که از مجموعه عملکردها داشت پیش از اعلام آمادگی برای شرکتش در انتخابات ریاست جمهوری،  از ضرورت برگزاری انتخابات سالم و آزاد گفت و ضروت وحدت و همدلی و همفکری و تاکید داشته و دارد بر  » پختگی و حکمت» و می گفت و می گوید: برای حل مسائل بزرگ نه فقط نیاز به همفکری همه اندیشه‌ها و گفتمان‌ها ، که به وحدت و انسجام تمامی نیروهای توانمند کشور نیز نیازمند است. امیدوار بوده و هست که با پختگی و حکمتی که در دلسوزان وجود دارد بتوانیم سرانجام به این هر دو ضرورت پاسخی درخور بدهیم.

باید دید تابستان گرم امسال خواهد توانست یخهای سیاسی را آب کند تا  در زمستانی که تنور انتخابات گرما می خواهد کسی باشد تا در آن بدمد.

از: بهار یکتا
Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: