خانه > مقاله > «همسر دلیرثانی»: با شهادت هاله خانواده های زندانیان سیاسی “حامی بزرگ” خودشان را از دست دادند

«همسر دلیرثانی»: با شهادت هاله خانواده های زندانیان سیاسی “حامی بزرگ” خودشان را از دست دادند

امیرخسرو دلیرثانی و هدی صابر ، دو فعال ملی-مذهبی در اعتراض به شهادت هاله سحابی از روز پنجشنبه دست به اعتصاب غذا زدند این در حالی است که روز گذشته  چهار فعال سیاسی دیگر در زندان به این اعتصاب پیوسته اند و خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب در مورد شهادت هاله سحابی شده اند.

همسر دلیرثانی با اشاره به اینکه از غروب پنج شنبه همسرش بهمراه هدی صابر در اعتراض به فاجعه ای که برای هاله سحابی اتفاق افتاده، دست به اعتصاب غذای تر زده اند می گوید: » همسرم گفت که این اعتصاب غذا فقط به منظور نشان دادن اعتراضمان به این روند خشونت و اینکه یک انسان بی دفاع و بی گناهی به آن شکل به شهادت برسد، است. و دوباره تاکید کردند که هدف اعتراض است که می خواهند توجه همه را جلب کنند که یک فاجعه ای اتفاق افتاده و با اعتراض خود، تعرضی که به یک خانواده ای که سالیان سال در راه آزادی مبارزه کردند را نشان دهند و این کار آنها یک شکل نمادین دارد که شاید در آینده دیگر کسی جرات نکند به این افراد تعرض کند.»

گفتنی است، امیرخسرو دلیرثانی و هدی صابر دو عضو شورای فعالان ملی مذهبی در بیانیه ای با اعلام اعتصاب غذای خود نوشته اند: «ما دو عضو خانواده فکری – سیاسی ملی – مذهبی در اعتراض به فاجعه روز چهارشنبه 11 خرداد ماه 90 و تهاجم منجر به مرگ فرزند اول سحابی بزرگ که مادرصفت و خواهرگونه در خدمت مردمان و آسیب دیدگان وقایع دو سال اخیر میهن بود، از گاه غروب پنجشنبه 12 خرداد ماه در بند 350 زندان اوین بدون طرح هیچ گونه مطالبه و خواسته شخصی، دست به اعتصاب غذای تر می زنیم. این اقدام مبتنی است بر تصمیمی مستقل و ما دیگر هم بندیان را به مشارکت در این اقدام دعوت نکرده و به اقدام های مشابه نیز فرا نمی خوانیم. شاید این اقدام ما به سهم خود در شرایط وانفسای وطن مصدق – سحابی، مانع از تکرار این بیدادگری ها علیه انسان های بی دفاع شود.»

متن گفتگوی «جرس» با شیوا فلاح همسر امیرخسرو دلیر ثانی در پی می آید:

خانم دلیرثانی در اخبار آمده که آقای دلیرثانی بهمراه آقای هدی صابر در اعتراض به شهادت هاله سحابی دست به اعتصاب غذا زدند شما اطلاعی از این موضوع دارید؟

من دیروز با ایشان ملاقات داشتم و گفتند که بهمراه آقای هدی صابر که هر دو از طیف ملی مذهبی هستیم در اعتراض به فاجعه ایی که برای هاله سحابی اتفاق افتاده از غروب پنج شنبه دست به اعتصاب غذای تر زده ایم.

نگفتند این اعتصاب غذا را تا چه زمانی ادامه می دهند؟

اعتصاب غذایشان همانطور که گفتند به شکل نامحدود است و تاکید هم داشتند که ما از این اعتصاب هیچ هدفی جز نشان دادن اعتراضمان نداریم. زیرا معمولا اعتصاب غذاهای دیگر به این علت است که زندانیان خواسته ای دارند و می خواهند به آن برسند اما این اعتصاب غذا به گفته همسرم فقط به منظور نشان دادن اعتراضشان به این روند خشونت و اینکه یک انسان بی دفاع و بی گناهی به آن شکل به شهادت برسد، است. دوباره تاکید کردند که هدف اعتراض است که می خواهیم توجه همه را جلب کنیم که یک فاجعه ای اتفاق افتاده و با اعتراضمان تعرضی که به یک خانواده ای که سالیان سال در راه آزادی مبارزه کردند را نشان دهیم و این کار ما یک شکل نمادین دارد که شاید در آینده دیگر کسی جرات نکند به این افراد تعرض کند.

چه زمانی از شهادت هاله با خبر شدند؟

همیشه خبرها خیلی زود به داخل زندان می رسد اما دقیقا نمی دانم از چه کانالهایی با خبر شده بودند. البته در تلویزیون هم فوت مهندس سحابی و هاله را اعلام کردند. همسرم خیلی از این خبر متاثر شده بود اما خوشبختانه از روز پنج شنبه که اعتصاب کرده وضع روحی خوبی دارد. حتی روز پنج شنبه خیلی از زندانیان در حسینیه بند 350 جمع شدند و برای مهندس سحابی و هاله مراسمی گرفته بودند و بعد از آن همسرم بهمراه آقای صابر اعتصاب خود را شروع کردند.

این اعتصاب ابتدا توسط همسر شما و آقای صابر شروع شد اما الان یک عده دیگر از زندانیان سیاسی در این اعتصاب به آنها پیوسته اند. شما از این موضوع اطلاع دارید؟

بله، همسرم تاکید کردند که در ابتدا ما به شکل دو نفری دست به این اعتصاب زدیم و به هم بندیهای خود هم گفتیم شما لازم نیست دست به اعتصاب بزنید اما آنها خودشان به این اعتصاب پیوستند.

شهادت هاله بر روی شما چه تاثیری گذاشت لطفا کمی از روحیات هاله برایمان بگویید؟

باور کردن شهادت هاله برای من خیلی سخت بود و هنوز نبود ایشان را باور نمی کنم.هاله همیشه سعی می کرد به خانواده های زندانیان سیاسی سر بزند و آنها را دلداری دهد و تنهایشان نگذارد و با همین روحیات و اعتقادات هم یکبار به ما سر زدند. هر کسی یکبار هم هاله را دیده باشد عاشق و شیفته خلق و خوی خوش و لبخند ایشان می شد. همیشه هم خود را موظف می دانست از نظر روحی خانواده های زندانیان سیاسی را حمایت کند و تسلی خاطر آنها باشد و آنها را به صبوری و مقاومت دعوت کند. البته سعادت معاشرت زیاد با ایشان را نداشتم اما همان موقعی که همسرم در زندان بود به ما سر زد هر انسانی «مجذوب» لبخند و آرامش ایشان می شد. خودشان هم چون شرایط ما را کشیده بودند و پدرشان سالها در زندان بودند ما را درک می کردند و از همین جهت است که الان خانواده های زندانیان سیاسی «حامی بزرگ» خودشان را از دست داده اند.

می توانید از فعالیتهای همسرتان بعنوان یکی از فعالین ملی مذهبی برایمان بگویید و اینکه الان چه مدت در زندان هستند؟

ایشان عضو شورای مرکزی جنبش مسلمانان مبارز بود که بعد از آن با گرایش طیف ملی مذهبی فعالیت می کرد. همسرم یک هفته بعد از عاشورای سال هشتاد و هشت بازداشت شدند که از آن زمان تاکنون فقط یکبار زمانیکه حکمشان صادر نشده بود به مرخصی آمدند اما بعد از آن هر چه برای مرخصی اقدام کردم پاسخ منفی می دهند و می گویند امضای آقای دلیرثانی پای بیانیه هایی که از زندان بیرون می آید است. البته از بعد از فروردین به درخواست ملاقات حضوری جواب مثبت داده اند.

مدتی پیش، گروهی از فعالان سیاسی و مدنی خارج از کشور نامه ای خطاب به همسر شما دادند و در آن از صبر و استقامت آقای دلیرثانی و شما تمجید کردند. با توجه به فشارها و سختی هایی که طی این دو سال تحمل کردید زمانیکه آن نامه را خواندید چه احساسی به شما دست داد؟

در این مدت یک زمان هایی بوده که احساس می کردم صبرم را از دست داده ام و به خودم می گفتم تا به کی باید این وضعیت را تحمل کنیم اما زمانیکه این بیانیه را خواندم احساس کردم هنوز هستند کسانی که برای این صبر و استقامت «ارزش» قائل هستند و با خواندن این بیانیه ها احساس کردم مقاومتر شده ام و این مسیر و راهی که داریم می رویم ارزشمند است.

بعنوان عضوی از خانواده بزرگ زندانیان سیاسی پیامی برای خانواده سحابی ها دارید؟

شهادت هاله یک فاجعه، مصیبت و یک تراژدی بود که برای همه ما روی داد و امیدوارم این رنجها و دردهایی که همه ما تحمل می کنیم یک روز ثمر دهد و شاهد به ثمر رسیدن آزادی و عدالت باشیم.

با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

از: مژگان مدرس علوم

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: