خانه > مقاله > اخلالگری با مجوز نظام و حاشیه امن

اخلالگری با مجوز نظام و حاشیه امن

خرابکاری از طریق شعار دادن در حین سخنرانی پدیده سازماندهی شده و مختص گروههای وابسته به محافل امنیتی نظام است .بر هم زنندگان سخنرانی ها به تجمعات قانونی نیز حمله می کنند بدون آنکه نیروئی جلودار آنها باشد اما نظام با وجودی که ادعا می کند این افراد را نمی شناسد هیچ تلاشی برای شناسائی آنها نمی کند و در عوض اگر فرد یا گروهی منتقد یا دگر اندیش به صورت سازماندهی شده یا خود جوش در یک مراسم به نفع جریان اصلاح طلبی یا جنبش سبز شعار دهند بلافاصله مورد برخورد جدی قرار گرفته و شعار دهندگان بلافاصله متهم به دستور گرفتن از امریکا و صهیونیزم می شوند.

قطع سخنرانی و ایراد شعار نیز به رویه ای برای ابراز مخالفت با یک جریان مبدل شده است. شعار دهندگان کاملا حاشیه امن دارند و مصون از هرگونه پیگرد می باشند .

آقای شعار نظام 

شعار دادن در تاریخ جمهوری اسلامی و در حین سخنرانی از فردی به نام مرتضوی فر ملقب به آقای شعار شروع شد. وی نخستین بار هنگام سخنرانی آقای خمینی در بهشت زهرا و پس از آنکه بنیانگذار انقلاب عبارت معروف » من دولت تعیین می کنم …» را به کار برد و مردم کف زدند به نشانه اعتراض مشت خود را گره کرد و فریاد الله اکبر را سر داد.

وی یک بار در خلال سخنرانی آقای خامنه ای در نماز جمعه زمان جنگ و پس از آنکه بمبی منفجر شد بلند گو را به دست گرفت و شروع به شعار دادن حماسی کرد.

از آن به بعد شعار دادن در تجمعات حکومتی به امری عادی مبدل شد و حتی در خلال سخنرانی مسئولان نظام در نمازجمعه و در تائید اظهارات تکبیر ایراد می شد.

اخلال در سخنرانی ها در دوران اصلاحات

اما طی سال های اخیر و به ویژه پس از روی کار آمدن اصلاح طلبان ، بر هم زدن تجمعات قانونی و سخنرانی ها از سوی لباس شخصی ها جنبه آشکار تری به خود گرفت. فضای باز انتقادی در زمان اصلاح طلبان چند بار موجب شد که حتی سخنرانی رئیس جمهور اصلاح طلب بر هم بخورد. در یکی از این سخنرانی ها در مرقد آیت الله خمینی پس از آنکه جوانی با صدای بلند فریاد زد خاتمی وعده هایت چه شد، خاتمی سخنرانی خود را قطع کرد و از آن جوان خواست که بعد از سخنرانی نزد او برود. همان زمان ایرنا نوشت مسئولان حراست با جوان مذکور برخورد کردند که با اعتراض شدید خاتمی همراه شد.

در موردی دیگر در مراسم شانزده آذر دانشجوئی خطاب به خاتمی فریاد زد : شما هشت سال برای اصلاحات چه کار کردید که خاتمی در پاسخ سه بار از او خواست سوال خود را بلند تکرار کند و در نهایت به وی گفت من همین کار را کردم که تو در فضایی آزاد رئیس جمهور را مورد سوال قرار می دهی.

خرابکاری با پشتوانه دولتی


با روی کار آمدن احمدی نژاد و رادیکال تر شدن فضا، بر هم زدن سخنرانی اصلاح طلبان با حمایت بیشتر محافل امنیتی دنبال شد.

پس از روی کار آمدن احمدی نژاد در سال 84 و جهت گیری های سوء این جریان نسبت به شخص هاشمی رفسنجانی تلاش برای اخلالگری با حمایت دولتی رنگ و بوی آشکار تری به خود گرفت.

در 15 خرداد 85 عده ای از اوباش حامی رئیس دولت سخنرانی هاشمی رفسنجانی را در قم را به تنش کشاندند.

در ميانه‌هاي سخنراني هاشمي رفسنجاني يكي از حاضران با بيان اينكه سؤالي مي‌خواهد بپرسد، نظم عمومي سالن را به هم زد و در ادامه اعتراضات پراكنده ادامه يافت كه با واكنش جمعي از حاضران روبرو شد.

در حالي كه رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام تلاش مي‌كرد با آرام كردن مردم به سخنان خود ادامه دهد، ناگهان شخصي كه به لباس روحانيت ملبس بود، با فرياد نظم مراسم را به‌هم زد كه اين امر با واكنش شديدي روبرو شد و منجر به درگيري‌هاي پراكنده فيزيكي در ميان حاضران شد.

هاشمی رفسنجانی هم سخنان خود را نيمه كاره گذاشت و با پايان دادن به سخنان خود، به سرعت حرم حضرت معصومه را ترك كرد و اين در حالي بود كه درگيري‌هاي پراكنده و سردادن شعار تا مدتي پس از پايان مراسم نيز ادامه داشت. با این حال تنش بلافاصله به شهر منتقل شد و به دليل پخش مستقيم مراسم از طريق شبكه‌هاي اول سيما و استاني قم كه با آغاز درگيري‌ها پخش اين مراسم از شبكه استاني قطع شد، برخي از شهروندان قمي فورا خود را به محل سخنرانی رساندند تا موضوع را جويا شوند كه اين باعث ازدحام جمعيت شد. نکته جالب آنکه نیروهای انتظامی هیچ تلاش موثری برای بازداشت خرابکاران انجام ندادند و این موضوع هیچگاه بررسی نشد.

عربده کشی و فحاشی در خلال سخنرانی ها

جرقه نخستین اخلال آشکار در سخنرانی های اصلاح طلبان بعد از انتخابات سال 88 و در جریان سخنرانی سید محمد خاتمی در حسینیه جماران زده شد. در دی ماه همان سال عده ای خرابکار به اسم دانشجو و بسیجی با حمله به حسینیه جماران سخنرانی خاتمی را به اخلال کشیده و به ضرب و شتم مردم پرداختند.

آنان با فریادهای حیدر حیدر , ابوالفضل علمدار خامنه ای نگهدار با منتسب کردن خود به ولایت فقیه به بیت امام خمینی حمله کردند.

این حمله با همکاری مشترک نیروی انتظامی و عوامل خود سر انجام شد و بیشتر حاضران در مراسم با باتوم و گاز اشک آور مورد حمله قرار گرفتند.

پروژه اخلال در سخنرانی ها با اهانت به بیت بنیانگذار انقلاب در سالگرد ارتحال امام در خرداد 89 با قوت و انگیزه بیشتری دنبال شد. در این روز با برنامه دقیق قبلی سردار نقدی فرمانده بسیج عده ای لباس شخصی مبادرت به دادن شعار های تند بر ضد نوه آیت الله خمینی کردند و نکته جالب تر اینکه آیت الله خامنه ای دقایقی بعد از این اهانت کوچکترین اشاره ای به گستاخی بسیجی ها نکرد .

با این حال حسن خمینی خطاب به اخلالگران گفت: اگر دوستان بناي شعار دارند، بهتر است اجازه دهند من چند دقيقه‌اي صحبت كنم، وقتي كه رهبري معظم انقلاب تشريف آوردند و در جايگاه قرار گرفتند، طبيعتاً نسبت به آن بزگوار ابراز احساسات مي‌كنند اما شدت شعارهاي مردم به حدي بود كه سيد حسن خميني نتوانست به سخنان خود ادامه دهد.

در همان زمان در محافل نزدیک به مراجع قم گفته شد که آقای خامنه اي اذن این هتاکی را داده و صریحا گفته است اسلام با کسی شوخی ندارد و هر کس از رهبری حمایت نکند و حتی غير مستقیم از جنبش سبز حمایت کند باید منتظر دیدن عواقبش باشد.

همان زمان یک نماینده مجلس تائید کرد که تلاش برای برهم زدن سخنرانی حسن خمینی به صورت برنامه ریزی شده صورت گرفته بود. قدرت الله علیخانی، از اعضای فراکسیون خط امام مجلس ضمن «طبیعی» دانستن چنین حوادث «تلخی» برای «شخصیت های موثر»، گفته است: «بیشتر دوستان ما از قضیه اخلال در سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی از قبل مطلع بودند و به ایشان گفته بودیم. زیرا هم اعلامیه هایی پخش شده بود و هم خبرهای آن رسیده بود اما ایشان پاسخ داد که هرچه خیر است همان پیش خواهد آمد .

علی مطهری نیز احمدی نژاد را به دست داشتن در اخلال در سخنرانی حسن خمینی متهم کرد و گفت احمدی نژاد با سخنرانی «تفرقه انگیز» و «طولانی» خود می خواسته وقتی برای سخنان حسن خمینی باقی نگذارد و جمله آخر وی که «اکنون به سخنان رهبر انقلاب گوش فرا می دهیم» را دلیل بر این مدعا دانسته بود.

بسیج دانشجویی نیز به حضور حسن خمینی در مجلس عروسی فرزند محسن میردامادی، دبیرکل جبهه مشارکت و عکس های حسن خمینی با آقایان موسوی و کروبی اشاره کرده و سر دادن شعار علیه میرحسین موسوی در زمان سخنرانی حسن خمینی را مرتبط با این موضوع دانست.

بر هم زدن سخنرانی لاریجانی در قم

در 23 بهمن 89 حامیان احمدی نژاد باز هم دست به کار شدند و این بار به قصد بر هم زدن سخنرانی رئیس مجلس که از افراد مخالف رئیس دولت است وارد میدان شدند.

رئيس مجلس که به مناسبت 22 بهمن در جمع اعضاي جبهه پيروان خط امام و رهبري در قم حاضر شده بود، سه نفر به سخنان وي اعتراض کرده و باعث قطع سخنان او شدند و بلافاصله مراسم را ترک کردند.

اين سه نفر در سه مقطع زماني در حين سخنراني لاريجاني با بلند شدن از سرجاي خود سخنان وي را رد كرده و نسبت به علي لاريجاني و برخي از اقدامات مجلس اعتراض كردند بطوريكه براي دقايقي نظم جلسه به ريخت.

لاریجانی در واکنش به آنها گفت اگر كسي اعتراض به مسوولي دارد باید بتواند در حضور خودش بيان كند ، حتي اگر آن فرد يكي از مقامات عالي نظام باشد و اين يكي از دستاوردهاي انقلاب است. فرد معترض كه تلاش كرد با شعار دادن ديگران را جذب كند، همزمان با اعتراض عده ای دیگر از حضارساكت شد.

لاريجاني از وي خواست بنشيند و پاسخ سوال خود را بشنود. اما او گفت كه من حاضر نيستم در اين جلسه حضور داشته باشم و از سايت‌ها جواب شما را خواهم خواند !

آقا زاده های پشت پرده اخلال گری

چند وقت بعد برخی محافل رسانه ای از نقش آقازاده های حامی احمدی نژاد در بر هم زدن سخنرانی ها خبر دادند. بر اساس این گزارش از میان 4نفری كه بصورت سازماندهی شده قصد اخلال در سخنرانی رییس مجلس را داشتند, یكی از آقازاده های چهره سیاسی حامی دولت دیده می شود.

نشریه 19 دی که در شهر قم منتشر می شود نوشت: یكی از 4نفر از افرادی كه با قرار گرفتن در نقاط مختلف مسجد زین العابدین قرار گرفته بودند وقصد برهم زدن سخنرانی دكتر لاریجانی را داشتند فرزند م.ق.ا یكی از چهره های سیاسی حامی احمدی نژاد می باشد.

این روزنامه فاش کرد

گفته شد این 4نفر به محفلی كه چند سال قبل مراسم گرامیداشت 15 خرداد با سخنرانی آیت الله هاشمی رفسنجانی را برهم زدند وابستگی دارند. همچنین چند روز قبل از بر هم خوردن سخنرانی لاریجانی حجت الاسلام روانبخش در 14 بهمن درگفتگو با یك سایت حامی احمدی نژاد گفته بود: بزودی درقم پاسخ درخوری به لاریجانی داده خواهد شد.


اخلالگری مهربانانه !


با این حال پس از ایجاد شکاف میان دولتی ها و بخش هایی از نظام بر سر موضوع مشائی ، جهت گیری لباس شخصی ها به اعتراض  به رئیس دولت نیز میل پیدا کرد.

نکته بسیار جالب آنکه برهم زنندگان سخنرانی احمدی نژاد در حرم آیت الله خمینی همان حامیان رئیس دولت بودند که به نفع او شعار دادند و خواستار جدائی احمدی نژاد از مشائی بودند.

با این حال هنگام  سخنرانی رئیس دولت به مناسبت سالگرد رحلت بنیانگذار نظام عده ای شعار مشایی حیا کن، احمدی رو رها کن و این همه لشگرآمده به عشق رهبر آمده از یک سو و احمدی، احمدی، حمایتت میکنیم سر داده بودند و این سخنرانی با بذله گوئی های رئیس دولت و اظهار نوکری وی به جمعی که وی خوب آنها را می شناخت خاتمه یافت.

بر هم زدن سخنرانی ها تنها بخشی از اخلالگری عوامل سرکوبگر نظام برای مقابله با دیگران محسوب می شود. در بیشتر موارد و به خصوص پس از ناآرامی های بعد از انتخابات 88 نیروهای امنیتی با سازماندهی برخی اوباش و عناصر فریب خورده بسیجی آنها تجمعاتی را جلوی منزل کروبی و میر حسین موسوی ترتیب می دادند که با فحاشی و شعار نویسی همراه بود و نکته جالب اینکه نیروی انتظامی در پاسخ به درخواست کمک برای مقابله با اخلالگری لباس شخصی ها خود را معذور دانست.

از:   فرشید آل داوود

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: