خانه > خبر > رئیس قوه قضاییه: وقتی پول نمی دهید، توقع امنیت نداشته باشید

رئیس قوه قضاییه: وقتی پول نمی دهید، توقع امنیت نداشته باشید

رئیس قوه قضاییه با انتقاد از اینکه «اعتبارات و بودجه دستگاه قضایی کشور در شأن این قوه نیست»، خاطرنشان کرد «قطعا با کمبود بودجه در دستگاه قضایی و طبیعتا کم شدن توان رسیدگی به تخلفات و جرایم، نمی‌توان انتظار داشت امنیت مطلوب و خواسته‌های برحق مردم،‌ لباس عمل بپوشد.»

به گزارش مهر، صادق آملی لاریجانی در جمع مسئولان قضائی کهگیلویه و بویراحمد گفته است «بر اساس اصل ۱۵۶ قانون اساسی مفهوم تحقق عدالت در قوه قضائیه به معنای تعقیب مجرمین اصلاح و تربیت و پیشگیری از جرم است که تمامی این وظایف نیاز به بودجه دارد.»

وقتی پول نمی دهید توقع امنیت نداشته باشید
آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه چندی پیش در دیدار اعضای کمیسیون امنیت ‌ملی مجلس با بیان اینکه دستگاه قضا با کمبود بودجه مواجه است گفت: بر اساس قانون برنامه توسعه قرار بود دولت ساختمان زندانها را به خارج شهر منتقل کند که این کار انجام نشد.
وی افزود: یکی از مصوبات قانونی برنامه توسعه کشور این بود که دولت باید ساختمان زندانها را به خارج شهرها منتقل می‌کرد و در واقع در خارج از شهرها زندانهای جدیدالاحداث ایجاد و با فروش ساختمانهای قدیمی زندانها، بخشی از هزینه احداث زندانهای جدید را جبران می‌کرد اما متاسفانه این مصوبه در دولتهای قبلی و نیز دولت فعلی اجرایی نشده و با توجه به افزایش جمعیت، افزایش جرایم و سیاست سخت‌گیرانه دستگاه قضایی در مخالفت با اعطای مرخصی مگر در موارد خاص شاهد افزایش مشکلات زندانها شده‌ایم و در این زمینه شایسته است با همکاری دولت و مجلس مشکلات قوه قضائیه رفع شود.

رئیس دستگاه قضا، کمبود بودجه را یکی از مهمترین دغدغه‌های دستگاه قضایی و موجب کاهش توان دستگاه قضایی در حفظ و جذب نیروهای جدید قضایی و نیز بروز مشکلات متعدد برای قوه قضائیه توصیف کرد و ادامه داد: قطعا با کمبود بودجه در دستگاه قضایی و طبیعتا کم شدن توان رسیدگی به تخلفات و جرایم، نمی‌توان انتظار داشت امنیت مطلوب اسلامی و خواسته‌های برحق مردم،‌ لباس عمل بپوشد.

قوه قضائیه حتی نمی تواند حقوق آبدارچی اش را بدهد
بر اساس این گزارش، آملی لاریجانی در جمع مسئولان قضائی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه اعتبارات و بودجه دستگاه قضایی کشور در شأن این قوه نیست اظهار داشت: بر اساس اصل ۱۵۶ قانون اساسی مفهوم تحقق عدالت در قوه قضائیه به معنای تعقیب مجرمین اصلاح و تربیت و پیشگیری از جرم است که تمامی این وظایف نیاز به بودجه دارد.

وی با بیان اینکه تحقق عدالت بدون هزینه امکان ندارد گفت: بر اساس اصل ۱۵۷ قانون اساسی ایجاد تشکیلات قضایی بر عهده قوه قضائیه است ولی قوه قضائیه برای ایجاد دفاتر، مراکز، استخدام و حتی پرداخت حقوق آبدارچی هم نیاز به تائید دولت دارد و این برخلاف قانون است چون در قانون اساسی آمده است ایجاد این تشکیلات برعهده قوه قضائیه است. در حالی که بسیاری از قضات و کارکنان توقع دارند که حقوق، تسهیلات و مزایای بیشتری بگیرند ولی کیفیت پرداخت حقوق کارکنان و قضات در اختیار ما نیست. بودجه قوه قضائیه مشخص است و ما نمی توانیم بیشتر از آن مصرف کنیم و دستگاه قضا به خود اجازه نمی دهد تا از اعتبارات و ردیف بودجه جایی برای جایی دیگر استفاده کند.

بودجه کارهای ابداعی در دانشگاهها دو برابر بودجه دستگاه قضا ست
آملی لاریجانی با بیان اینکه بر اساس اظهارات معاونت راهبردی رئیس جمهور مبلغ سه هزار میلیارد تومان برای کارهای ابداعی و اکتشافی به دانشگاهها اعتبار داده شده است گفت: این بودجه دو برابر بودجه قوه قضائیه است.

رئیس دستگاه قضا گفت: با توجه به مشکلات کشور توقع داریم که دولت لایحه افزایش بودجه قوه قضائیه را به مجلس ارائه کند تا وظایف قوه قضائیه به دلیل کسری بودجه روی زمین نماند زیرا اگر قاضی کم داشته باشیم با توجه به تراکم پرونده ها چگونه می توانیم توقع حکمی عادلانه از قضات داشته باشیم.

قوه قضائیه حتی برای سوزاندن پرونده های راکد هم پول ندارد
رازینی، معاون حقوقی و برنامه ریزی قوه قضائیه نیز، بایگانی راکد دستگاه قضا را یکی از مهمترین مشکلات این قوه عنوان کرد و افزود: برای امحای بیش از ۱۶۰ میلیون پرونده قضائی به بودجه نیازمندیم.

وی افزود: یکی از مهمترین مشکلات دستگاه قضا بایگانی راکد است که در سال ۸۹ موفق شدیم ۱۵ میلیون پرونده را پس از ثبت در رایانه امحا کنیم اما اگر بودجه لازم باشد تا شهریور سال ۱۳۹۰ می‌توانیم بیش از ۱۶۰ میلیون پرونده راکد را پس از ثبت رایانه‌ای امحا کنیم که با این اقدام، چندین هزار متر مربع فضای اشغال شده در دادگستری‌ها و دستگاه قضا آزاد می‌شوند.

پول نداریم رایانه قضات خاموش است
همچنین سید ابراهیم رئیسی ، معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات رایانه ای در دستور کار قوه قضائیه قرار گرفته اظهار داشت: الکترونیکی کردن دستگاه قضا در حال اجرا است اما توسعه صد در صدی فناوری اطلاعات در قوه قضائیه نیازمند تامین بودجه است.

وی افزود: هر چند که استفاده از رایانه، بانک اطلاعات و شبکه می تواند قضات، وکلا، کارشناسان و مردم را در دسترسی آسان به امور قضائی و حقوقی سوق دهد ولی تا زمانی که بودجه لازم در اختیار قوه قضائیه قرار نگیرد رایانه قضات خاموش است و مردم نمی توانند از امکاناتی مانند اطلاع از پرونده خود به صورت غیر حضوری و اینترنتی برخوردار شوند.

وضعیت بایگانی اسناد کشور بحرانی است
بر اساس همین گزارش، احمد تویسرکانی، رئیس سازمان ثبت اسناد کشور با بیان اینکه این سازمان در حوزه منابع انسانی بیش از سه هزار و ۸۱ پست بلا تصدی در سراسر کشور دارد گفت: از مجموع ۴۱۵ واحد ثبتی در کشور بیش از ۱۲۰ ساختمان ادارات ثبت در سراسر کشور اجاره ای بوده که نیمی از این ساختمانها بالای ۳۰ سال قدمت ساخت داشته و قدیمی هستند.

همچنین بایگانی و آرشیو اسناد کشور در ساختمانهای قدیمی و اجاره ای نوعی آسیب برای نگهداری اسناد کشور محسوب می شود که نیازمند توجه بیشتر مجلس و دولت برای تامین وبودجه این سازمان است که اگر نیمی از درآمد سازمان ثبت برای توسعه فنآوری و زیرساخت و تامین نیروی انسانی خود سازمان اخصاص داده شود مشکلات برطرف می شود.

به گفته سیدابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضائیه هنوز ۳۵ درصد بودجه دستگاه قضا در سال ۸۹ از سوی دولت پرداخت نشده است ولی بودجه سال ۹۰ هم نمی تواند کفاف ۳۰ سال چالش دستگاه قضا را بدهد.

شاید به گفته غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی دستگاه قضا این قوه نیازمند بودجه ای جهشی باشد یعنی اینکه یک پول کلانی تصویب شود تا تمام چاله چوله ها برطرف شده و بعد بر اساس روال معمول افزایش بودجه داشته باشیم.

تاثیر بودجه جهشی در بهبود وضعیت قضا
ولی کارشناسان و صاحبنظران کسری و کمبود بودجه و عدم استقلال بودجه دستگاه قضا را به عنوان یک آفت عنوان می کنند زیرا دستگاه قضائی که حقوق مسئولان و قضاتش را دولت پرداخت می کند دچار مشکلاتی خواهد شد.

گفتنی است پس از انتصاب لاریجانی به سمت رئیس دستگاه قضایی کشور در سال ٨٨، وی تاکید داشت «تنها راه نجات دستگاه قضا از چالشهایی مانند اطاله دادرسی، بایگانی غیر استاندارد پرونده ها، وضعیت نامناسب زندانها، پیشرفت لاک پشتی پزشکی قانونی و ثبت اسناد و… استقلال بودجه دستگاه قضاست» و وقتی نتوانست در چند مصاحبه مشکلات مالی دستگاه قضا را به گوش مجلس و دولت برساند، تصمیم گرفت در تمامی سخنرانیها و همایشها موضوع کمبود بودجه را مطرح کند، بعلاوه مسئولان عالی قضائی و حتی دادستانها و قضات شهرستانها هم از هر تریبونی برای اعلام کمبود بودجه استفاده کردند.

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: