خانه > مقاله > قداره و قلم؛ مکتوبی به مسعود ده نمکی

قداره و قلم؛ مکتوبی به مسعود ده نمکی

آقای ده نمکی

در یادداشتی که در وبلاگتان منتشر کرده اید ، نوشته اید :

«رویت نمی شود بگوئی روشنفکران امروز همان چماقداران دیروز اند. یکی از آنها همین دکتر حاج فرج دباغ …»

پیش از هر چیز نمی توانم شادمانی و مسرت خود را از دیدن نام دکتر سروش در نوشته تان پنهان کنم؛ کدام شادمانی و سرور بیش از این که می بینم امثال شما هر جا که به تنگ می آیید ، مربوط و نامربوط پای دکتر سروش را به میان می کشید و به او می تازید. بزرگی سروش و بزرگی کار او را می توان از همین در افتادن کوچک و بزرگتان با او فهمید ، همه به خوبی می دانیم که این کینه و دشمنی به سال های پیش باز می گردد ، همان سالها که شما و دوستانتان با قداره به میدان آمده بودید و سروش با قلم !

این کینه و عدوت از همان روزی در دل شما و امثال شما جای گرفت که لشکر قداره کش و چماق به دست شما حریف قلم سروش نشد ، چوب و چماق شما شیشه ها و در و پنجره اتاق دانشجویان و دست و پای خلق را می شکست و قلم سروش طلسم منحوس شما و اندیشه های فاشیستی و خشونت طلبانه تان را…

چرا راه دور می روید آقای ده نمکی ؟ چرا اعتراف نمی کنید؟ چرا خودتان را به آن راه می زنید؟ شما که بهتر از هر کسی می دانید لشکر به لشکر چماق به دست انصار حزب الله در نهایت بر یک ورق از کتاب های سروش پیروز نشد! و آن همه قداره در مقابل یک قلم سروش ناتوان ماند و امروز همه می دانند که فغان و ناله شما از سروش بابت چیزی جز این نیست !

من به عنوان کوچکترین شاگردشان به نیابت از ایشان و همه دوستداران شان می گویم همه ما به شدت از این به تنگ آمدن شما و عصبانی بودنتان از نام سروش مسرور و خوشحال هستیم!

دکتر عبدالکریم سروش همان حاج فرج دباغ است ، این را شما می دانید ، ما می دانیم خودش هم می داند و مطمئن باشید نه دیگران و نه ایشان با این نام مشکلی ندارند که شما و امثال شما گمان می کنید اگر او را به این نام خطاب کنید لطافتی به خرج داده اید ، لابد زیبایی نام او نیز رشک شما را بر می انگیزاند ، اگر او نام عبدالکریم را برای خود انتخاب کرد چون بر خلاف شما عبد هیچ ارباب و ولی نعمتی نبود مگر آن کریم و اگر شهرت خویش را سروش نهاد به پاس آنچه بود که از سروش آسمان اندیشه و معرفت شنیده بود و گوش شما و امثال شما را یارای شنیدن آن نبود و نیست » که گوش هوش به مرغان هرزه گو داری»……

از نهایت عجز و نگون بختی شما همین بس که با علم به اینکه اعتقادات و تفکراتتان مورد اقبال و توجه نیست و خورشید طالعتان سالها پیش با بالا بردن همان چماق ها پایین آمده و غروب کرده است ، در نهایت به ناچار آن ها را لا به لای فیلمنامه ای پر از لودگی و ابتذال و(بنا به متن فیلمنامه فخیمتان!) و فحش های … می گذارید مگر برای ساعتی مخاطب پیدا کند.

و از نیک بختی وخوش عاقبتی سروش همین بس که پس از سال ها دوری اجباری از وطن و هموطنان ، همچنان کتاب هایش ، سخنرانی هایش و نامه هایشان مورد توجه و اقبال عام و خاص است.

برخلاف بسیاری دیگر من هیچ گاه موافق تحریم کردن فیلم شما نبوده ام ، چون از دکتر سروش آموخته ام که دنیا چون گلزاری است که هم گل دارد و هم خار و هر یک در کار خویش اند ، در این دنیا هم سروش باید باشد که پیام رسان سروش باشد و خلق را به گلزار اندیشه های مولوی و بحر عمیق اندیشه های دینی و روشنفکری دینی بخواند، و هم ده نمکی باید دهی از نمک باشد و هر سال مجموعه ای از جوک ها و لطیفه ها را فیلمنامه کند و موجب بسط خاطر و مسرت خلق شود ، اما از آن سال ها انقدر نگذشته است که ما و شما و همگان فراموش کرده باشیم » چماقدار» واژه ای است که تنها برازنده شما و هم فکرانتان است و سال هاست بر پیشانی تان نقش بسته است !

ملامتتان نمی کنم چون نیک می دانم که اگر چه ممکن است دستتان قداره را زمین گذاشته باشد و قلم گرفته باشید و فیلم نامه بنویسید اما ذهن تان همچنان در همان فضای چوب و چماق سیر می کند ، فقط نصیحت می کنم بار دیگر که خواستید قلم به دست بگیرید همان طنز ها و هجوهای اخراجی ها را بنویسید و بیش از آن زیاده گویی نگویید…

ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست

عرض خود می بری و زحمت ما می داری

از:   ع. خلیلی

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: