خانه > مقاله > همبستگی دو جنبش؛ زنان سبز با ندای آزادی می آیند

همبستگی دو جنبش؛ زنان سبز با ندای آزادی می آیند

اعتراض در روز زن

فراخوان های داده شده از طرف کنشگران جنبش زنان برای برگزاری راهپیمایی اعتراضی هم زمان با روز زن استقبال چهره های ارشد جنبش سبز را به همراه داشته و انتظار می رود که این تجمع خیابانی به صحنه همبستگی دو جنبش دموکراسی خواه ایران تبدیل شود. صحنه ای که در آن زنان خسته از تبعیض در کنار سایر گروه های جویای آزادی به میدان می آیند و مقابل صف نیروهای سرکوب می ایستند. «شیرین عبادی» برنده جایزه صلح نوبل که فراخوان دعوت از زنان برای تجمع خیابانی سه شنبه این هفته را صادر کرده در پیام خود گفته » در این روز همگام و هم دوش با برادران هم وطن خود به خیابان ها آمده و از خواست همگانی حمایت می کنیم، زیرا دسترسی به حقوق برابر، جز در یک حکومت دموکراتیک امکان پذیر نیست.» در پیامد این پیام، شورای هماهنگی راه سبز امید، که سازماندهی اعتراضهای خیابانی را در غیاب رهبران جنبش سبز به عهده دارد از برنامه اعتراضی جنبش زنان حمایت کرده و با انتشار بیانیه ای آورده است :» حضور فعال زنان در جنبش سبز را می توان با شهادت «ندا آقاسلطان » در روزهای آغازین و در پیشانی آن شناسایی کرد بگونه ای که به نماد این جنبش در سراسر جهان تبدیل شد ، و این حضور را در همه روزهای سخت پشت سر گذاشته شده می توان در همه جا دید ، از کهریزک تا اوین ، از صبوری مادران وهمسران هزاران زندانی ، و از همراهی دکتر زهرا رهنورد و فاطمه کروبی همپای رهبران جنبش میرحسین موسوی و مهدی کروبی ، که اینروز به همین دلیل به بند اسارت و زندان گرفتار آمده اند .» در این پیام همچنین آمده است که جنبش سبز » …در پی دستیابی به جامعه ای است که در آن زنان همپای مردان از همه حقوق انسانی و منزلت اجتماعی و سیاسی برخوردار شوند و هیچگونه تبعیضی آنها را از حضور فعال درعرصه عمومی محروم نکند .»

 همبستگی بی سابقه

 کنشگران جنبش زنان از طیف های مختلف ماه ها پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دهم با برگزاری نشست هایی انتظارات خود از دولت آینده را طرح کرده بودند. آنها امید داشتند که با روی کار آمدن یک دولت اصلاح طلب دستکم بخشی از مطالباتشان محقق شود. ائتلاف اسلامی زنان به عنوان یکی از گروه های شاخصکه زنانی دارای سابقه مدیریتی در جمهوری اسلامی را نمایندگی می کرد در فاصله دو ماه مانده به انتخابات با انتشار بیانیه ای لیستی از تقاضاهای خود را خطاب به کاندیداهای انتخاباتی اعلام کردند. در این بیانیه امده بر » شکستن سقف نادیدنی راهیابی زنان به مراکز قدرت، مدیریت ها، مدیریت کلان و مراکز کلیدی ،رفع نواقص قانونی در ارتباط با زنان،تقویت هویت فردی، اجتماعی و خانوادگی زنان و نفی انحصار طلبی مردانه تاکید شده بود. گروهی دیگر از کنشگران جنبش زنان نیز در سلسله نشست های موسوم به نشست های همگرایی موفق به تهیه لیستی مدون از مطالبات جنسیتی شدند و در دیدار با نامزدهای انتخاباتی اصلاح طلب درخواست هایشان را طرح کردند. این گزوه از زنان مطالبات خود را در دو تقاضای عمده یعنی » پیگیری مجدانه ی پیوستن ایران به «کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زن» و » تلاش در جهت رفع قوانین تبعیض آمیز علیه زنان و به ویژه بازنگری و اصلاح اصول 19، 20، 21 و 115 قانون اساسی، به منظور گنجاندن اصل برابری جنسیتی بدون قید و شرط» تعریف کرده بودند.

فرجامی که انتخابات ریاست جمهوری پیدا کرد کنشگران جنبش زنان را نسبت به اصلاحات قانونی از طریق فشار به نهادهای حکومتی ناامید ساخت. آنها برای پیگیری مطالبات خود با جنبش سبز همراه شدند و این همراهی به مرور زمان بیشتر و مستحکم تر شده است. به عقیده برخی ناظران سیاسی تحولات پس از انتخابات باعث شده که زنان از گروه های فکری مختلف یکدیگر را بهتر درک کنند و اختلاف های همیشگی را کنار بگذارند. یکی از فعالان زنان در این رابطه به «جرس» می گوید» این که می بینیم اکنون زنان سکولار یکی از محورهای تظاهرات 8 مارس را حمایت از زهرا رهنورد و فاطمه کروبی اعلام کرده اند گام بسیار بزرگی است. این اتفاق هرگز ممکن نبود دو سال پیش رخ دهد ولی حالا بسیاری از سوء تفاهم ها برطرف شده است. همه بر سر یک استراتزی توافق کرده اند. دموکراسی به انتظارات همه پاسخ می دهد.»

تثبیت سهم واقعی

جنبش زنان مطالبات خود را در جنبش دموکراسی خواهی ایران تثبیت کرده است. ویراست دوم منشور جنبش سبز که به تازگی منتشر شده نشانه روشنی از تعهد کنشگران این جنبش به مطالبات زنان است. در این منشور آمده که » جنبش سبز حمایت همه جانبه و همراهی با جنبش زنان را در زمره اولویت های بنیادین خویش می داند و معتقد به این ضرورت تاریخ اجتماع ایران است که زنان علاوه بر ایفای نقش مهم خود در خانواده، بعنوان هویتی مستقل، جایگاه بایستة خویش را در جامعه بازیابند.» اردشیر امیر ارجمند مشاور ارشد میرحسین موسوی نیز در اظهار نظر اخیر خود با تاکید بر اهمیت نقش زنان در جنبش سبز گفته » جنبش سبز تاثیر زیادی از شبکه‌های زنان و ابتکارات هسته‌های آنان گرفته و این دو جنبش بر یکدیگر تاثیرگذار بوده‌اند و طبیعتا حامی هم هستند.» او همچنین ضمن حمایت از برنامه زنان برای تجمع روز 17 اسفند تاکید کرده «اگر اقدامی از سوی فعالان جنبش زنان طرح‌ریزی شود مردم با قرارگیری در کنار آن‌ها از اصل برابری‌خواهی حمایت خواهند کرد.»

روح زنانه در جنبش سبز

تصاویر شکوهمندی از زنان مبارز که بی پروا مقابل گاردهای سرکوب حکومت ایران می ایستند و گامی به عقب برنمی دارند در یک سال و نیم گذشته نگاه جهان را به خود خیره کرده است. تصویر چشمان «ندا آقا سلطان» در واپسین لحظه زندگی نمادی از غرور و در عین حال آرمان های قربانی شده نسلی از زنان این سرزمین بود. او پیامش را با نگاهش به دنیا مخابره کرد اما هم زمان با او ندای میلیونها زن آزادی خواه دیگر در گوشه گوشه ایران به آسمان بلند بود. عزم مشترک زنان برای شکستن حصار تبعیض ها آنها را پیش آهنگ جنبش دموکراسی خواهی ایران کرده است. از نگاه اغلب تحلیلگران، جنبش سبز وامدار جنبش زنان است و روح مسالمت جویانه و تاکید بر مبارزه غیر خشونت آمیز در این جنبش به طور مستقیم از الکوی مبارزات زنان گرفته شده است. تشکیل گروهی گسترده از زنان تحت عنوان مادران عزادار که فرزندانشان در جریان اعتراضهای پس از انتخابات کشته اند ولی همچنان صبورانه و مسالمت آمیز اعتراض می کنند نمونه بارزی از این منش زنانه است. «نوشین احمدی خراسانی» از فعالان سرشناس جنبش زنان با تاکید بر عنصر مبارزه مسالمت آمیز می گوید «نقش خشونت پرهيزی زنانه» مهم ترين نقشی است که زنان می توانند بر آن انگشت بگذارند و پررنگ سازند چرا که اگر درگيری ها در جنبش سبز، خشونت بار شود، اولين گروهی که منافع اش از دست خواهد رفت زنان هستند.

مبارزه گریز ناپذیر است


برای زنان راهی جز ادامه دادن اعتراض نمانده است. آنها مبارزه را گریز ناپدیر می دانند و علیرغم فشار و تبعیض مضاعفی که تحمل می کنند حاضر به کنار کشیدن نیستند. کمیسیون و شاخه زنان جبهه مشارکت ایران اسلامی و مجمع زنان اصلاح طلب به عنوان دو تشکل شناخته شده جنبش زنان در بیانیه ای که به تازگی منتشر کرده اند با اشاره به همین فشار مضاعف آورده اند که زنان » از یک سو خود به دلیل آگاهی های حاصل از درک درست از وضعیت جامعه و مطالبات عمومی در عرصه های اجتماعی حاضرند و در معرض ضربات و لطمات سخت خشونت طلبان قرار می گیرند و از سوی دیگر دغدغه فرزندان و همسرانشان و ضرورت پشتیبانی و همراهی، آنان را به صحنه می کشاند و باز هم مصونیتی در کار نیست و آسیب می بینند.» در بیانیه اخیر جمعی از فعالان و حامیان حقوق زنان خطاب به «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل نیز با اشاره به عناد حکوت ایران با حقوق زنان آمده است که این حکومت » حق طلبی و برابری خواهی زنانی را که دفترچه های حقوقی و امضاء های جمع آوری شده برای اصلاح قوانین تبعیض آمیز تنها سلاح مبارزاتی اشان بود و چیز دیگری در دست نداشته اند را نیز برنتابیدند و برای آنان ارمغانی جز چند همسری و صیغه و قوانین تبعیض آمیز و خشونت افزا نیاورد..» این بیانیه در عین حال بر ادامه یافتن مبارزه علیه وضع موجود تاکید کرده و آورده که » به رغم تمامی فشارها، سرکوب و تهدیدها، جنبش حق طلبانه زنان همچنان محکم و استوار به راه خود ادامه می دهد.» تحلیلگران با اشاره به این اراده در مبارزه علیه ساختار استبدادی حاکم معتقدند که انعکاس اراده زنانه در جنبش سبز مسیر جامعه ایران برای گذار مسالمت آمیز به دموکراسی را هموارتر خواهد کرد.

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: