خانه > مقاله > زندانی به وسعت ایران؛ چه کسی می داند پشت دیوارها چه می گذرد؟

زندانی به وسعت ایران؛ چه کسی می داند پشت دیوارها چه می گذرد؟

طی هفته ای که گذشت، موج احضار، بازداشت، صدور و تایید احکام ناعادلانه برای فعالان سیاسی، مطبوعاتی، مدنی و مخالفین، و همچنین تهدید و فشار بر خانواده های زندانیان سیاسی، کماکان ادامه داشت و حدود ٧۰ نفر احضار، بیست نفر بازداشت و سه نفر مشمول دست کم ٣۱ سال حکم زندان شدند.

زندان هایی که هنوز…

طی هفته ای که گذشت، رئیس کمیسیون اصل نود مجلس و عضو کمیته تحقیق و تفحص حوادث پس از انتخابات اعلام کرد که رئیس سابق قوه قضاییه از سال ٨۵ خوستار تعطیلی بازداشتگاه کهریزک بود، اما سعید مرتضوی با این مسئله موافق نبوده و اجازه تعطیلی آنرا صادر نمی کرد.

در اولین روز هفتۀ دوم آذرماه، مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی جنبش سبز که در حال گذرندان دوران محکومیت خود زندان می باشد، در واکنش به اظهارات اخیر دادستان کل کشور که شکنجۀ زندانیان را تکذیب کرده و «ناباورانه» خوانده بود، خاطرنشان کرد «محسنی اژه ای به دلیل سوابق در وزارت اطلاعات، خود نیز متهم است.»

طی روزهای هفتۀ دوم آذرماه، قاضی دادگاه انقلاب تهران، از پذیرش وکیل پرونده دکتر ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی و کهنسال ترین زندانی سیاسی  و وکلاتنامه وی خودداری کرد و عماد بهاور، مسوول شاخه جوانان آن تشکل ملی، به تحمل ۱۰سال حبس تعزیری محکوم گردید…مادر این فعال دانشجویی در گفتگو با جرس خاطرنشان کرد «این حکم کاملا ظالمانه است، چرا که آقایان طی یکسال اخیر فقط ما را با برگزاری چندین دادگاه به بازی گرفته اند…»

دومین جلسه رسیدگی به پرونده نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال جنبش حقوق بشر، در هفتم آذرماه برگزار شد.

همزمان کوهیار گودرزی فعال حقوق بشری زندانی و دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه صنعتی شریف، توسط بازجوی پرونده کمیته گزارشگران حقوق بشر مورد بازجویی و تهدید قرار گرفت.

محمدصدیق کبودوند، فعال سندیکایی زندانی، برای بار دوم طی دو ماه گذشته در اثر فشار مغزی و عصبی دچار بی‌هوشی شد.

از دیگر اخبار هفتۀ دوم آذرماه – پیرامون زندانیان سیاسی- تایید حکم ۱۵ سال زندان برای حسین رونقی (وبلاگ نویس بازداشتی)، تبعید کیوان صمیمی(روزنامه نگار زندانی) به زندان رجایی شهر، تداوم بی‌‌توجهی‌ و عدم صدور مرخصی برایحامد روحی‌‌نژاد دانشجوی زندانی، عدم صدور مرخصی استعلاجی برای رضا شریفی بوکانی (فعال سیاسی کرد)، ابراز نگرانی از وضعیت کاظمینی بروجردی و شش تن از هواداران بازداشتی وی، ادامه بلاتکلیفی عبدالرضا تاجیک روزنامه نگار زندانی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات، شرایط وخیم جسمانی محسن دگمه چی (از بازاریان زندانی) و خودداری مقامات زندان از آزادی زهرا اسدپور(زندانی سیاسی) با وجود اتمام دوران محکومیتش بود.

همچنین خبر رسید که با گذشت سه هفته از بازداشت محمد عزلتی مقدم، رئیس کمیته ایثارگران ستاد میرحسین موسوی، هنوز هیچ نهادی مسئولیت بازداشت این سردار جنگ را بعهده نگرفته و پیگیری های خانواده وی نیز به نتیجه ای نرسیده است.

دانشگاه: به یاد یک تاریخ ایستادگی، در مقابل گام های استبداد قد علم خواهیم کرد

در اولین روز هفته ای که گذشت، جمعی از فعالان دانشجویی و خانواده‌های زندانیان سیاسی، از خانواده مجید دریدانشجوی زندانیِ در تبعید دیدار و دلجویی کردند و در دومین روز هفته نیز، جمعی از فعالان دانشجویی با خانواده مجید توکلی، دانشجوی دربند این دانشگاه دیدار کردند. در یکمین سالگرد بازداشت مجدد مهدیه گلرو، فعال دانشجویی محروم از تحصیل، مهدی کروبی با همسر و خانواده این دانشجوی زندانی دیدار و از آنها دلجویی کرد. کروبی همچنین در آستانه روز دانشجو، به دیدار خانواده عبدالله مومنی، زندانی سیاسی و فعال سابق دانشجویی، رفت و طی دلجویی از آنان، خاطرنشان کرد «جریان حاکم فعلی با این شرایط قادر به ادامه‌ راه نیست…»

در دومین روز هفته، بهاره هدایت، عضو زندانی دفتر تحکیم وحدت، طی پیامی در آستانه روز دانشجو، تاکید کرد که «ساییده شدیم و نشکستیم و سر خم نکردیم. همچنان ایستاده ایم، اگر چه با دل های تنگ و بی قرار، نظاره گر تلاش مستبدان برای تاراج گلدانی هستیم که ما و گذشتگانمان برای پروردنش، خون دل به سینه فرو خورده ایم.»

از اخبار مهم دانشگاه طی هفته ای که گذشت، صدور حکم حبس و شلاق، برای مجتبی هاشمی(دانشجوی دانشگاه تهران)، تذکر مقامات دانشگاه تهران به گروههای آموزشی برای بازنگری دروس، مخالفت دادستان تهران با تحویل داروهایمحسن برزگر(عضو بازداشتی دفتر تحکیم وحدت)،  صدور حکم شش سال حبس تعزیری برای نسیم سلطان بیگی(فعال دانشجویی طیف چپ)، احضار احمد مدادی(عضو ادوار تحکیم وحدت) به دادستانی، احضار و محرومیت از تحصیل ناگهانی حداقل۵۰ دانشجوی دانشگاه علم و صنعت به کمیته انضباطی و حمله و تخریب دفتر انجمن اسلامی دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی دانشگاه چمران اهواز بود.

همچنین در پی ترور دو تن از استادان هسته ای دانشگاه شهید بهشتی، نیروی امنیتی و اطلاعاتی در دانشگاه شهید بهشتی مستقر شده و سی تن از دانشجویان اساتید ترورشده را، پس از احضار تحت بازجویی قرار دادند.

روز سه شنبه (نهم آذرماه)، در سالگرد بازداشت میلاد اسدی (عضو دفتر تحکیم) جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیر، با برگزاری تجمع اعتراضی، یاد و نام همکلاسی شان را گرامی داشتند.

فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران، از سخنرانی فرشاد مومنی، فعال اصلاح طلب در این دانشگاه جلوگیری کرد.

احضار، دستگیری، تداوم نقض حقوق بشر و شهروندی: همچنان این قصه بر یاد است

در راستای پروژۀ کودتای خزنده و سرکوب احزاب و تشکل های سیاسیِ منتقد، دادستان تهران مدعی شد «فعالیت جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب (حتی صدور اعلامیه)غیر قانونی بوده و به این دو تشکل تذکر می‌دهم اگر با آنها برخوردی صورت گرفت، گلایه‌مند نباشند.»

عمادالدین باقی (پژوهشگر و فعال حقوق بشر)، پس از تحمل ۴ سال و نیم زندان، بار دیگر برای اجرای حکم ۶سال حبس به زندان فرا خوانده شد.

طی هفته ای که گذشت، در جریان یورش به منزل بعضی از جوانان حامی جنبش سبز توسط نیروهای امنیتی، تعدادی بازداشت و گروهی دیگر به دادسرای اوین فراخوانده شدند. همچنین ساجده کیانوش راد و همسرش بازداشت شدند، که خبر رسید ساجده همچنان در وضعیت نامعلومی قرار دارد. نیروهای امنیتی به منزل فاطمه عرب سرخی نیز حمله کرده و وسایل شخصی وی را ضبط کرده و این فعال اصلاح طلب را به دادسرا احضار کردند. وحید طلایی، عضو کمیته پیگیری حقوقی ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی نیز، بازداشت شد.

در تداوم فشارها و تهدیدات وارده بر خانواده های شهدا و جانباختگان حوادث بعد از انتخابات، خانواده مصطفی کریم بیگی(از جانباختگان عاشورای٨٨)، تحت فشار و تهدید قرار گرفتند.

در ادامه احضار و دستگیری فعالان سیاسی و مدنی، در کردستان هفت نفر از جوانان مریوان از سوی ماموران امنیتی بازداشت شدند. در زنجان نیز، آخرین دفاعیه از رئوف طاهری و رضا عباسی (دو فعال مدنی) در بازپرسی دادگستری اخذ گردید و در ادامه توقیف گذرنامه‌های رهبران دینی اهل سنت، حسن امینی، حاکم شرع مردمی کردستان و هاشم حسین‌پناهی مدرس مدرسه‌ علوم دینی سنندج، در فرودگاه تهران تحت بازرسی قرار گرفتند و گذرنامه‌ شان توقیف شد. پیش از این گذرنامه‌ تعدادی از علمای اهل سنت از جمله مولانا عبدالغنی بدری، عبیدالله استاد حدیث اهل تسنن و مولانا عثمان قلندرزهی، توقیف شده بود…

 

آزادی بیان: تداوم سانسور، توقیف، فیلترینگ

طی هفته ای که گذشت، سایت جدید دفتر اطلاع رسانی مرحوم آیت الله منتظری فیلتر شد و در ادامه فشار بر مطبوعات و رسیدگی به پرونده‌های مطبوعاتی، پرونده‌های سایت‌های «تابناك» و «فرارو» مورد بررسی قرار گرفت.

طی همین هفته، عبدالله شهبازی، مورخ و نویسنده، به اتهام «تهمت، افترا، توهین و نشر اکاذیب» به یک سال و نیم زندان محکوم و دستگیر شد. وی بعد بازداشت بدلیل عارضه قلبی به منزل منتقل گردید.

سازمان تبادل آزادی بیان در بیانیه‌ای به مناسبت «روز جهانی رفع خشونت علیه زنان» از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا به آزار و اذیت زنان زندانی پایان داده و زنان روزنامه‌نگار در ایران را آزاد کنند.

نامه ها، دردنامه ها، تظلم ها، اما…

طی هفته ای که گذشت، جمعی از زندانیان حوادث پس از انتخابات که ماههاست در زندان اوین، رجایی شهر، اهواز و بهبهان محبوس اند، در نامه ای خطاب به هاشمی رفسنجانی، به شرح گوشه ای از آنچه در دوران بازجویی ها بر آنها رفته پرداختند.

با گذشت ۱٧ ماه از شهادت رامین رمضانی، جوان ٢٢ ساله ای که در حاشیۀ تظاهرات میلیونی ٢۵ خرداد ٨٨ به ضرب گلوله جان باخت، خانواده وی معتقدند»مسئولین نه می توانند و نه می خواهند قاتلان فرزندان ما را محاکمه کنند.»

مادر سهراب اعرابی (شهید جنبش سبز)، خونبهای فرزند خود را آزادی زندانیان سیاسی ذکر کرد و گفت: «همه زندانیان سیاسی را تبرئه و آزاد کنید، تا از خون پسرم بگذرم…» و مادر مصطفی کریم بیگی، از جان باختگان عاشورای ٨٨: خونبهای بچه من آزادی ایران است…»

*جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی، با نگارش نامه‌ای به اعضای شورای شهر تهران، از آنان خواستند تا از محل‌های نگهداری زندانیان سیاسی بازدید و از شرایط زیست زندانیان و رفتار مسئولان زندان، خانواده‌ها را مطلع کنند و خاطرنشان کردند «چه کسی می داند پشت دیوارها با سیم های خاردار، بر زنان و مردان چه می گذرد؟»

طی هفته ای که گذشت، جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی، طی دیدار با محمد خاتمی، مواردی از تضییع حقوق زندانیان را برای وی شرح داده و بازگو کردند.

خانواده های زندانیان سیاسی همچنین در نامه ای سرگشاده خطاب به مراجع تقلید، برخورد های اخیر دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی با این خانواده ها و دیگر فعالان سیاسی را شرح دادند.

بنیاد بین المللی روزنامه نگاران زن، تایید حکم ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار ایرانی را به شدت محکوم کرد.

طی هفته ای که گذشت، پس از آنکه خانواده محسن مخملباف (کارگردان ایرانی)، جایزه جشنواره زنان آلمان را به زهرا رهنورد،نویسنده و استاد دانشگاه تقدیم کردند، او نیز در پیامی از این خانواده هنرمند تشکر کرد .

و در آخرین روز هفته، مهدی کروبی طی پیامی خطاب به دانشجویان کشور خاطرنشان کرد: «روزی در همین نزدیکی‌ها، کشور از آن شما خواهد بود…»

طنز هفته

سرلشكر صفوی (مشاور ارشد رهبر جمهوری اسلامی): هرکسی که ‏در مقابل ولایت فقیه بایستد عاقبت به خیر نمی‌شود

محمدجواد لاریجانی (مشاور ارشد رئیس قوه قضاییه): ما از دموکراسی و حقوق بشر بینظیری برخورداریم.

از:   حمیدرضا ظریفی نیا

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: