خانه > مقاله > نماینده ایران در آژانس: هرگز تسلیم نخواهیم شد و غنی سازی اورانیوم را ادامه خواهیم داد

نماینده ایران در آژانس: هرگز تسلیم نخواهیم شد و غنی سازی اورانیوم را ادامه خواهیم داد

8 سپتامبر 2010 بیان دیدگاه Go to comments

در واکنش به گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت های اتمی جمهوری اسلامی و اعلام تخطی و تخلف در انجام تعهدات، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ضمن بیان اینکه «كثرت مطالبات آژانس و تشویق ایران به ارائه اسناد و اطلاعات بیشتر، «احمقانه» می باشد، خاطرنشان کرد «ما برای بالا بردن سطح غنی سازی اورانیوم تا بیست درصد، اقداماتی انجام داده ایم و در این زمینه تسلیم نخواهیم شد.»

همزمان نایب رییس مجلس شورای اسلامی، ضمن «دو پهلو و غیر شفاف» خواندن گزارش آژانس درمورد ایران، آن را در راستای حاكمیت تفكر نظام سلطه بر آژانس ارزیابی کرد.

از سویی دیگر، همزمان با هشدار روسیه به ایران در مورد لزوم همکاری با آژانس، معاون وزیر خارجه‌ آن کشور، با مشاور ویژه وزارت خارجه‌ آمریكا در امور كنترل تسلیحات هسته‌یی، دیدار کرد و مساله‌ هسته‌ ای ایران را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در تازه ترین گزارش فصلی خود، که روز دوشنبه ١۵ شهریور ماه، در اختیار اعضای آن نهاد قرار داد، جمهوری اسلامی را متهم كرد كه برای اجازه دادن به آژانس و بازرسان آن جهت تایید این فعالیت های هسته ای صلح آمیز مورد ادعای ایران، همکاری لازم را معمول نداشته، پلمب های برخی مراکز مورد بحثِ آژانس را شکسته و همزمان ٢٢ كیلوگرم اورانیوم با غنای ٢۰ درصد تولید كرده است.

خودمان به یک معلم تبدیل شده ایم
به گزارش روزنامه شرق الاوسط چاپ لندن، علی اصغر سلطانیه نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، طی گفتگویی با این روزنامه عرب زبان پرتیراژ، ابتدا تاکید کرد «ایران هرگز تسلیم نخواهد شد و پژوهش‌ها و دستاوردهای هسته‌یی را كه آژانس در گزارش های قبلی و اخیرش به آن اذعان داشته، متوقف نخواهد كرد» و سپس خاطرنشان ساخت: «و اینک موجب افتخار است كه ایران در زمینه فناوری هسته‌یی به یك معلم تبدیل شده است. «

منتظر پاسخ گروه وین هستیم؛ اما بدون پیش شرط
سلطانیه در این گفت‌وگو، گزارش اخیر آژانس را در مواردی كه در آن به همكاری ایران در برخی فعالیت‌ها اشاره شده، ‌مثبت و در موارد متعددی منفی ارزیابی كرد و ضمن تاکید بر تداوم غنی سازی اورانیوم، تاكید نمود: «ایران همچنان منتظر پاسخ سریع و قاطع اعضای گروه وین (فرانسه، روسیه، آمریکا و آژانس) است؛ که البته مانورهای سیاسی و تلاش‌هایی كه برای اعمال فشارها انجام می شود و شروطی که می گذارند، موجب تاخیر در پاسخ‌گویی است.»

اعضای جامعه جهانی از ایران خواستار آن شده اند که پیش شرط توقف غنی سازی اورانیوم تا پایان یافتن و به نتیجه رسیدن مذاکرات را مورد موافقت قرار دهد؛ امری که مقامات دولت ایران آنرا اکیدا رد کرده اند.

آمریکا مانع است
نماینده دائم ایران در آژانس، در خصوص اتهامات اخیر روسیه (هشدار در مورد لزوم همکاری با آژانس) گفت: این آمریكا است كه مانع از دستیابی به توافقات مختلف است .
وی عدم همكاری ایران با آ‌ژانس را تكذیب كرد و گفت «ایران براساس توافقنامه‌های قانونی ملزم كه بین آن و آژانس امضا شده همكاری می كند نه بیشتر از آن. آنچه آژانس خواهان آن است فعال كردن پروتكل الحاقی است كه تا زمانی كه پروند هسته‌یی ایران در شورای امنیت سازمان ملل باشد ایران آن را (فعال كردن پروتكل الحاقی) محقق نمی كند.»

ارسال پرونده به شورای امنیت باعث تصمیمات ما شد
سلطانیه افزود: ارسال پرونده هسته‌یی ایران به نیویورك موجب شد تا پارلمان ایران تصمیمی در خصوص توقف همكاریها با آژانس اتخاذ كند كه از مدیركل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می خواهیم این حقیقت را بفهمد.

نماینده دائم ایران در آژانس تصریح كرد: ایران ناچار است( سوخت مورد نیاز) تاسیاست خود را فراهم كند و تاسیسات بیشتری نیز بسازد؛ تا در صورت بروز مشكل برای هر یك از تاسیسات فعالیت‌های هسته‌ ایش توقف نشود . همچنین این تاسیسات در صورت نیاز به آنها به منزله تضمین استراتژیكی لجیستیكی است.

وی در پایان كثرت مطالبات آژانس و تشویق ایران به ارائه اسناد و اطلاعات بیشتر را «احمقانه» توصیف و تاكید كرد كه ایران تمامی آنچه را كه طبق قانون به آن ملزم بود ارائه كرد و چیزی خارج از آن ارائه نخواهد كرد.

در راستای تفکر نظام سلطه بود
سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز، در نطق چهارشنبه خود، با اشاره به گزارش مدیركل آژانس انرژی اتمی، گفت: آژانس بار دیگر با ارایه گزارش مبهم و دو پهلو، در راستای حاكمیت تفكر نظام سلطه بر آژانس گام برداشت و حاكمیت تفكر و اندیشه سیاسی حاكم بر دنیای غرب مانع از آن شد كه گزارش مدیركل آژانس از شفافیت لازم برخوردار باشد.

ایران باید همکاری کند
همزمان و در حالیکه روس ها اخیرا بدلیل کمک به تزریق سوخت به نیروگاه اتمی بوشهر، موجبات تشویق و خرسندی طرف ایرانی را فراهم کرده بودند، اما گزارش آژانس، بر این روند تاثیر گذاشت و به دنبال قرائت گزارش مدیرکل آن نهاد بین اللملی مبنی بر این‌كه «ایران با جلوگیری از ورود بازرسان در حال ایجاد مانع بر سر كار آژانس است» وزیر خارجه روسیه، اکیدا از ایران خواست كه با آژانس همكاری كند.

به گزارش ریا نوستی، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، شامگاه سه شنبه به ایران هشدار داد که مقامات تهران باید به درخواست‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پاسخ دهند.

آن گونه که خبرگزاری رویتر گزارش داده، لاوروف طی كنفرانسی خبری در پاریس، پس از دیدار با برنار كوشنه همتای فرانسوی‌اش متذکر شد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید به كارش ادامه دهد و ایران باید به درخواست‌های آژانس پاسخ دهد.

و در این زمینه، شامگاه سه شنبه چین نیز از ایران خواست با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همكاری كند.

دیداری ناگهانی
قرائت گزارش مدیرکل آژانس و تاکید بر تخلفات ایران، سبب آن شد که معاون وزیر امور خارجه‌ روسیه و مشاور ویژه وزارت خارجه‌ آمریكا در امور كنترل تسلیحات هسته‌یی، مساله‌ی هسته‌یی ایران را در پشت درهای بسته مورد بررسی قرار دهند.

رسانه های روس در این زمینه نوشتند «در بیانیه‌ ای که وزارت خارجه روسیه در این زمینه منتشر ساخته، آمده است که در دیدار سرگئی‌ریابكوف و رابرت اینهورن، طرفین در خصوص وضعیت موجود برنامه‌ی هسته‌یی ایران و برخی مسائل مطرح شده در جدول كاری ویژه ممنوعیت اشاعه سلاحهای هسته‌یی به تبادل نظر پرداختند.

در واکنش به گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پیرامون فعالیت های اتمی جمهوری اسلامی، سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران، ضمن انتقاد از «تاثیر‌پذیری آژانس از مسائل سیاسی كشورها»، وجود ٢٢ كیلوگرم اورانیوم با غنای ٢۰ درصد در کشور را تایید کرده و گزارش آژانس را، «تاثیر‌پذیری از مسائل سیاسی» كشورها دانسته بود.

در گزارش یوكیو آمانو ـ مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ـ كه عصر دوشنبه در اختیار ٣۵ عضو آژانس قرار گرفت، آمده بود «ایران الزامات مندرج در قطعنامه‌های مربوط به شورای حکام و شورای امنیت، شامل اجرای پروتکل الحاقی را، که برای ایجاد اعتماد نسبت به مقاصد مورد ادعای برنامه های صلح‌آمیز هسته‌یی آن کشور می باشد، به اجرا نگذاشته است.»

هنوز زمان و مکان و جزئیات دیدار مقامات جمهوری اسلامی و گروه وین (روسیه، فرانسه، آمریکا و آژانس) و همچنین گروه ١+۵ (اعضای دائمی شورای امنیت + آلمان) پیرامون چالش های اتمی ایران اعلام نشده است و ایران کماکان بر تداوم چرخه سوخت و غنی سازی اورانیوم اصرار می ورزد؛ امری که جامعه جهانی توقف آنرا بعنوان پیش شرط شروع مذاکرات دانسته اند.

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: