خانه > مقاله > برخورد با بدحجابی در ایران: راه جدیدی برای ترساندن مردم؟

برخورد با بدحجابی در ایران: راه جدیدی برای ترساندن مردم؟

احمد سالک سخنگوی جامعه روحانیت مبارز ضمن بیان این مطلب از تاکید اعضای این تشکل روحانی بر برخورد انتظامی با «معاندین در مقابل حجاب» خبر داد.

به این ترتیب جامعه روحانیت نیز به طیف کسانی پیوست که بدحجابی را نه یک ناهنجاری اجتماعی که یک برخورد سیاسی می دانند.

او معتقد است بدحجابی منشاء سیاسی از سوی دشمنان اسلام دارد و کسانی که در این جهت حرکت می‌کنند بدانند ساختار شکنی اخیر در مورد حجاب، ناشی از تلاشهای بیگانگان است.

بد حجابی امروز در جامعه ایران به نظر بسیاری از کارشناسان، دیگر یک پدیده اجتماعی نیست و انگ سیاسی خورده است.

پیش از جامعه روحانیت نیز کسان دیگری اعلام کرده بودند که این معضل را نقشه ای می دانند و با همین بهانه است که فشارها را برای بدحجابی بیشتر کرده اند و خواستار مجازات بیشتری برای بدحجاب ها هستند.

مجازات هایی که حالا طیفی به گستردگی دستگیری در خیابان تا پرداخت جریمه نقدی پیدا کرده است.

رهبر ایران خواستار مجازات است

در اردیبهشت ماه سید علی حسینی نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که در خصوص طرح عفاف و حجاب با رهبر ایران ملافات داشته اند و رهبر ایران خواستار اعلام مجازات برای بدحجابی شده است .

وی گفت : » معظم له فرمودند همانطور که در متن قرآن در مقابل فرد شراب خوار و سایر افعال غیر اخلاقی مجازات هایی مشخص شده است از این رو در خصوص تخلفات فرهنگی نیز باید مجازات هایی مشخص شود.»

وعده ای که عملی نشد

این در حالی بود که مرتضی تمدن استاندار تهران پیش از این اعلام کرده بود رويكرد آنها فرهنگي خواهد بود. او گفته بود : » ورود به اجراي طرح حجاب و عفاف را از روش‌هاي آگاهي‌بخشي، آموزش، گفت‌وگو و روش‌هاي منطقي و استدلالي ترجيح مي‌دهيم.»

تمدن وعده داده بود افراد براي مسائل جزئي بدحجابي مجازات نمي‌شوند بلكه اين مسائل با صحبت حل مي‌شود و رويكرد اين طرح را در مدار فيزيكي ندانسته بود.

جریمه نقدی می کنیم

با این همه چهارم خرداد ماه دادستان عمومی و انقلاب مشهد خبر از این داد که برای بدحجابی جریمه نقدی در نظر گرفته شده است .

این جریمه ها بین 300 هزار تومان تا یک میلیون تومان متغیر است. محمود ذوقی معتقد است که این جریمه سنگین می تواند مانع بد حجابی بشود.

مشهد همینطور اولین شهری بود که اعلام کرد با بدحجاب های فروشنده لوازم آرایشی و مستقر در آژانس های مسافرتی و بنگاه های املاک برخورد خواهند کرد.

برخورد قاطعانه

از سوی دیگر نیز بسیاری از گروه ها خواستار برخورد عمیق و سخت با پدیده بد حجابی شدند.از آن جمله امام جمعه های شهرهای مختلف بودند که در یک تصمیم همگانی چند جلسه پی در پی، معضل بدحجابی را بزرگترین مشکل کشور دانستند و خواستار برخورد قاطع با آن شدند.

این گروه از معترضان در هیچ کدام از سخنانشان خواستار برخورد فرهنگی با مقوله بدحجابی نبودند بلکه با پیوند دادن این مقوله با جریان های سیاسی خواستار اشد مجازات برای کسانی بودند که این بار با بدحجابیشان آب به آسیاب دشمن می ریختند.

از آن جمله می توان از امام جمعه مشهد ، قم ، تهران ، قزوین و … نام برد و برخی نمایندگان مجلس که کار را به آنجا رساندند که اعلام کردند سکوتشان در این مدت باعث رواج بدحجابی شده است و دولت را موظف کردند که با آن برخورد کند .

کسانی چون سید علی طاهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ومجید نصیری پورعضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز کار مقوله بدحجابی در ایران را به آنجا رساندند که اعلام کردند یکی از سران سی آی ای گفته است که ما برای مبارزه با نظام اسلامی ایران لازم نیست که حمله نظامی داشته باشیم، ما باید دامن کوتاه به ایران ارسال کنیم.

سایت های افراطگرایی چون رجا نیوز نیز از ایام فاطمیه به عنوان فصل الخطاب بدحجابی در کشور یاد کردند و این بار خواستار این شدند که مردم خود ریشه بدحجابی را در کشور بخشکانند.

موج جدید مبارزه

با این همه یک روز پس از آنکه طرح امر به معروف و نهی از منکر در مجلس تصویب شد موج جدید مبارزه در خیابان ها آغاز شد .

تصاویر نشان دهنده چیز جدیدی در این مبارزه بود . ردیفی از ماشین های پارک شده که روی آنها تابلوی «مزاحمین نوامیس» گذاشته شده بود و چرخ های آنها مزین به قفل زرد رنگی بود که پیش از این برای ماشین هایی استفاده می شد که وارد محدوده طرح ترافیک شده بودند .

زنانی هم که در ظاهر آنها موارد بدحجابی دیده می شد مطابق قبل به ون ها منتقل می شدند تا به مرکزی برای ثبت سوابقشان منتقل شوند.

هر چند سردار ساجدنیا پیش از این وعده داده بود که این بار طرح مبارزه با بدحجابی به شکل قبل نیست و شاهد فعالیت گشت ارشاد نخواهیم بود اما در عمل باز هم همان اتفاق افتاد با این تفاوت که برای کسانی که با نیروهای تذکر دهنده برخورد داشته باشند جریمه نقدی هم در نظر گرفته شد.

حجاب و نمره

اما داستان مبارزه با بدحجابی در این جا ختم نشد. احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران در خطبه های نماز جمعه اعلام کرد که دانشجو باید برای گرفتن نمره حجاب داشته باشد.

جنتی خواستار این شد که مبارزه با بدحجابی را از دانشگاه ها شروع کنند و در تائید حرف خود گفت : » دانشگاه و دانشجو در اختیار شما است، با این شرایط دانشجو را در دانشگاه بپذیرید و دانشجو نمره می خواهد و بنابراین ناچار است که به قانون عمل کند.»

اولین ابلاغ

به دنبال همین دست در خواست ها بود که حراست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طرح برخورد با بدحجابی را به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ کرد.

اما این ابلاغیه نیز مانند کل طرح حجاب و عفاف دارای جزئیات نبود. جلیل دارا مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره کیفیت این ابلاغیه گفته که «ابلاغیه حراست وزارت علوم در راستای مبارزه با بدحجابی خیلی کلی است و تاکید شده که حجاب در دانشگاه‌ها جدی گرفته شود.»

به گفته دارا در این ابلاغیه «دستورالعمل مشخصی تعیین نشده بلکه به طور کلی گفته شده که در فضای دانشگاه‌ها در رابطه با برخورد با بدحجابی جدی گرفته شود.»

در همین خصوص محمد حسین یادگاری معاون دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به تهمیدات ویژه دانشگاه تربیت مدرس در خصوص مبارزه با بدحجابی گفت: «در صورت احراز مصادیق بدحجابی در این دانشگاه، بدحجابان به کمیته انضباطی ارجاع و با آنها برخورد لازم خواهد شد.»

اما تعریفی از برخورد لازم ارائه نشده است و معلوم نیست دانشجویانی که به کمیته انضباطی راه پیدا می کنند در نهایت چه اتفاقی برای آنها می افتد.

کار فرهنگی فایده ندارد

به نظر می رسد که دیگر کسی در ایران دغدغه کار فرهنگی برای مبارزه با بدحجابی را ندارد. مقوله ای که پیش از این همواره در میزگردها و مراکز فرهنگی از آن به عنوان یک معضل اجتماعی یاد می شد حالا تبدیل به دشمنی شده است که باید از میان برداشته شود.

حالا برخی از مسولان و امامان جمعه شهرستان ها اعلام می کنند که کار فرهنگی در این زمینه فایده ندارد و باید قاطعانه برخورد کرد و چنان از این قطعیت سخن می گویند که انگار قرار است این برخورد با کسانی خارج از مردم ایران صورت بگیرد و بی حجاب ها کسانی هستند که دشمنان خارجی آنها را به ایران صادر کرده اند.

جمع کردن گشت‌های ارشاد شاید مهم‌ترین وعده‌ای بود که میرحسین موسوی در اولین کنفرانس خبری خود پس از 20 سال سکوت بیان کرد.

او کسی بود که اعتقاد داشت دراداره یک کشورو در برخورد با مسائلی که مربوط به مسائل اجتماعی است باید با تکیه بر مزیت های اجتماعی ، اعتقادات و اعتماد به مردم مسائل را حل و فصل کرد و برخوردهای خشن اثر مثبتی ندارد.

پیش از این اما در روزهای پایانی اردیبهشت ماه سردار رادان خبر از این داد که که ریاست طرح اجرای حجاب و عفاف با وزارت کشور است و اعلام کرد تشخیص موارد بدحجابی بر اساس طرح حجاب و عفاف است.

از:   یلدا آراسته

  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: