خانه > مقاله > روز اول خرداد ۱۳۸۸

روز اول خرداد ۱۳۸۸

قرعه سبز به طرفداران موسوی افتاد

 

مراسم قرعه کشي رنگ هاي نامزدها در تلويزيون

رنگ سبز در قرعه کشی صدا و سیما به گروه موسوی افتاد. دیروز مراسم قرعه کشی برنامه های مناظره و تبلیغات نامزدها با قرعه کشی چهار رنگ برای چهار نامزد دهمین انتخابات ریاست جمهوری جهت جانمایی در جدول زمان بندی پخش برنامه های تبلیغاتی انتخابات در صدا و سیما برگزار شد. به گزارش ایسنا، طی این قرعه کشی، رنگ قرمز برای دکتر محمود احمدی نژاد که مهدی کلهر نمایندگی او را بر عهده داشت؛ رنگ زرد برای حجت الاسلام مهدی کروبی که مرتضی الویری نمایندگی او را بر عهده داشت؛ رنگ آبی برای محسن رضایی که شهرام گیل آبادی نمایندگی او را بر عهده داشت و رنگ سبز برای میرحسین موسوی که بیژن زنگنه و احمد پورنجاتی نمایندگی او را بر عهده داشتند، انتخاب شد.

در مراسم سراج به عنوان نماینده دادستان کل کشور، شریفی راد به عنوان نماینده وزارت کشور و میرشمسی به عنوان نماینده شورای نگهبان در کنار رئیس سازمان صدا و سیما حضور داشتند. این خبر موجی از شادی را به اردوگاه سبزها کشاند، حامیان موسوی که از مشهد و با ابتکار روح الله شهسوار و گروهی از جوانان مشهد رنگ سبز را به عنوان رنگ انتخاباتی انتخاب کرده بودند، نگران بودند که قرعه رسمی انتخاب رنگ انتخاباتی شان سبز نشود. گفته می شود حامیان احمدی نژاد میلیاردها تومان برای تولید کالاهای تبلیغاتی با رنگ سبز تولید کرده اند که همه بی مصرف مانده است.

نعیمی پور توقیف یاس نو را اقدام انتخاباتی دولت دانست    

 

محمد نعیمی‌پور، مدیرمسئول روزنامه «یاس‌ نو» خواستار اعلام موضع محمود احمدی‌نژاد نسبت به ممانعت از انتشار این روزنامه شد. نعیمی‌پور ممانعت از انتشار روزنامه» یاس نو» را ناشی از اراده‌ای سیاسی و انتخاباتی دانست. وی اعلام کرد طی نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور خواهان پی‌گیری توقیف روزنامه‌ » یاس نو» شده‌است. بیشتر مطالب نخستین شماره روزنامه » یاس نو» سیاسی بود، و به حمایت از میرحسین موسوی، نامزد اصلاح‌طلب در انتخابات ریاست جمهوری اختصاص داشت. به گفته مدیرمسئول یاس نو، این روزنامه مُبلّغ رقیب انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد بود و سکوت وی به این معنا خواهد بود که دولت و رئیس جمهور خواسته‌اند در آستانه انتخابات روزنامه رقیب خود را از صحنه خارج کنند.

وی با اشاره به دفاع رئیس جمهوری از ملوانان انگلیسی و رکسانا صابری اظهار امیدواری کرد که آقای احمدی‌نژاد در این مورد هم اقدامات لازم را انجام دهد. محمد نعیمی‌پور با اشاره به روند توقیف یاس نو، گفت: » حق شکایت از آقایان به جرم سوءاستفاده از موقعیت شغلی و همچنین حق انتشار مجدد روزنامه را برای خود محفوظ می‌دانم.» ۲۶ اردیبهشت ماه پس از انتشار یک شماره از دور جدید روزنامه «یاس نو»، دبیرخانه هیئت نظارت بر مطبوعات، مانع ادامه انتشار آن شد. این اقدام در پی درخواست اعاده دادرسی و تجدید نظرخواهی در پرونده روزنامه یاس نو از سوی سعید مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران صورت گرفت. صالح نیکبخت، وکیل » یاس نو» در این نشست خبری ‌گفت: » ما معترضیم که چرا قوه قضائیه در این زمینه صراحتاً اعلام نظر نکرده و دخالت وزارت ارشاد را غیرقانونی اعلام نمی‌کند.»

رکسانا صابری وارد آمریکا شد

 

رکسانا صابری بعد از ظهر امروز جمعه به وقت واشینگتن، وارد فرودگاه بین‌المللی دالس در ایالت ویرجینیای آمریکا شد. رکسانا صابری بامداد امروز از وین اتریش به سوی ایالات متحده پرواز کرده‌ بود. به گزارش خبرگزاری فرانسه، پترا آلِکوتی، سخنگوی سفارت‌خانه آمریکا در وین، در گفت‌وگو با این خبرگزاری، پرواز خانم صابری به مقصد واشینگتن را تأئید کرد. وی افزود که والدین رکسانا صابری نیز در این سفر او را همراهی می‌کنند. خانواده صابری در شهر فارگو در ایالت داکوتای شمالی زندگی می کند. این روزنامه‌نگار ایرانی-آمریکایی که هفته گذشته از زندان اوین آزاد شد، جمعه گذشته به همراه خانواده خود به وین آمد. خانم صابری در وین به خبرنگاران گفته‌ است که قصد دارد به‌زودی داستان و وقایع دوران زندان و اعتصاب غذای‌ خود در ایران را بازگو کند.

مطالبات «همگرایی زنان» از کاندیداها

 

«همگرایی جنبش زنان» در بیانیه‌ای درخواست خود از کاندیداهای تأئید صلاحیت‌شده ریاست جمهوری را اعلام کرد. «همگرایی جنبش زنان برای طرح مطالبات در انتخابات» از این کاندیداها خواسته است تا به رد صلاحیت زنان داوطلب ریاست جمهوری اعتراض کنند. در این بیانیه آمده‌ است: » از میان ۴۷۱ نفر کاندیدای ریاست جمهوری، تنها چهار نفر صلاحیت‌شان تأئید شده‌ است و از میان ۴۲ زن داوطلب ریاست جمهوری، از جمله خانم‌ها ژیلا موحد شریعت‌پناهی و رفعت بیات، هیچ یک مورد تأئید قرار نگرفتند.»

این بیانیه خطاب به نامزدهای تأئید صلاحیت‌شده ریاست جمهوری و با اشاره به وعده‌های تبلیغاتی آنان آورده‌ است: » آیا حاضرید به خاطر رد صلاحیت زنان داوطلب ریاست جمهوری، کارزاری گسترده را همین امروز و از تریبون‌های کنونی خود علیه این اقدام شورای نگهبان آغاز کنید و به طور علنی و در رسانه‌ها این اقدام شورای نگهبان را مورد اعتراض قرار بدهید و از شورای نگهبان بخواهید که صلاحیت کاندیداهای زن را مورد بازنگری جدی قرار دهد؟» بیانیه » همگرایی جنبش زنان» خطاب به کاندیداها ادامه می‌دهد: » اگر امروز نخواهید در برابر اولین سدی که در برابر حضور و مشارکت زنان و حقوق برابر آنان ایجاد شده اقدامی کنید، بی‌شک فردا نیز در برابر وعده‌های خود در مورد مطالبات زنان با چنین سدهایی به کرات مواجه خواهید شد.»

در نخستین نشست رسانه‌ای همگرایی، گروه‌هایی از جنبش زنان با حضور سیمین بهبهانی، اعظم طالقانی، الهه کولایی، شهلا لاهیجی، شهلا اعزازی و فرزانه طاهری و با حضور تلفنی شیرین عبادی شرکت کردند. یکی از خواسته‌های اصلی «همگرایی جنبش زنان در طرح مطالبات در انتخابات»، اصلاح ماده ۱۱۵ است که در آن رجل سیاسی از شروط ریاست جمهوری در نظر گرفته شده‌ است و تاکنون با تفسیری خاص از این ماده، کاندیداهای زن رد صلاحیت شده‌اند.

آغاز تبلیغات کاندیداها در صداوسیما

 

تبلیغات نامزدهای ریاست‌جمهوری ایران از طریق صداوسیما امروز جمعه، آغاز شد. نخستین برنامه تبلیغاتی، یک برنامه رادیویی از محمود احمدی‌نژاد، نامزد اصول‌گرا و دیگر برنامه تبلیغی امشب، در شبکه یک سیما و با حضور میرحسین موسوی، از نامزدهای اصلاح‌طلب بود. در ۲۰ روز باقی‌مانده تا انتخابات ریاست جمهوری، برای تبلیغات هر یک از کاندیداها حدود هشت ساعت پخش تلویزیونی و هشت ساعت پخش رادیویی در نظر گرفته شده‌است.

مناظره‌های ۹۰ دقیقه‌ای دوبه‌دو میان کاندیداها که ترتیب و ترکیب آن به صورت قرعه‌کشی تعیین شده، در روزهای آینده از تلویزیون ایران پخش خواهد شد. در این برنامه تلویزیونی که «دوربین ۳۰ دقیقه» نام دارد، محسن رضایی روز شنبه، مهدی کروبی روز یکشنبه و محمود احمدی‌نژاد نیز روز دوشنبه حضور خواهند یافت.

رئیس جمهور فعلی ایران در سخنان خود در رادیو وضعیت کنونی ایران در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، علمی و فناوری و سیاست خارجی را در » سطح مطلوب» ارزیابی کرد. محمود احمدی‌نژاد از سوی دیگر با اشاره به وجود » برخی مشکلات و نارسایی‌ها» در این رابطه گفت: » مهم این است که اراده برای غلبه بر مشکلات را داشته باشیم و این اراده را داریم». آقای احمدی‌نژاد امروز جمعه همچنین در اجتماع حامیان دانشجویی با عنوان «حامیان گفتمان امام و انقلاب» در سالن شهدای هفتم تیر سخنرانی داشت.

وی در این سخنرانی در اشاره به سیاست خارجی ایران با انتقاد از سیاست تنش‌زدایی در دوره‌های گذشته، اظهار داشت: » برخی به بهانه تنش‌زدایی قدم به قدم عقب‌نشینی کردند و از سوی دیگر طرف مقابل با گستاخی سطح توقعات خود را افزایش داد.» رئیس جمهوری ایران، با انتقاد از دولت اصلاح‌طلب پیشین، » وجود بیش از سه میلیون بیکار که بخش اصلی آن جوانان و فارغ‌التحصیلان بودند، مهاجرت بیش از ۱۲۵ هزار متخصص کشور در یک سال به آمریکای شمالی و تحقیر ملت» را از جمله ضعف‌های دولت پیشین برشمرد. » تزاحم، درگیری، ترویج کینه‌ورزی، تقسیم‌بندی و قطعه قطعه کردن ملت» از دیگر مفاهیمی هستند که به باور محمود احمدی‌نژاد سیاست داخلی دوران اصلاح‌طلبی را توصیف می‌کنند.

تأکید موسوی بر اقتصاد

 

میرحسین موسوی در نخستین برنامه تبلیغی خود که از شبکه یک سیما و به مدت ۳۰ دقیقه پخش شد، محور اصلی برنامه‌های انتخاباتی خود را مسائل اقتصادی عنوان کرد. وی در این برنامه از افزایش تورم در دولت کنونی انتقاد کرد و اظهار داشت: » ۲۵ درصد تورم یعنی کوچک شدن سفره‌ها، یعنی بداخلاقی، بدفرهنگی، بدبینی به نظام، و اعتیاد.» وی با آوردن مثالی از دوران گذشته و کوشش شخصی خود در مهار قیمت سیگار برای فقیران، سعی در پایین نگاه داشتن قیمت کالاهای اساسی را سرمشق سیاست اقتصادی خود عنوان کرد و افزود: » اما حالا چه؟ با تورم ۲۵ درصد فعلی؟ متأسفانه با این حال دولت نهم سازمان مدیریت را با ۱۸ شورای اساسی و مهم یک‌دفعه تعطیل می‌کند. خب با این کار بانک‌ها حیات خلوت دولت شده‌اند.»

آقای موسوی در ادامه به بازگویی بخشی از معضلات گوناگون اقتصادی در زمینه کشاورزی، صنایع سنگین و دیگر زمینه‌ها پرداخت. وی با اشاره به موضوع شکر در ایران گفت: » اطلاع دارم که ۶۰۰ هزار تن شکر حداکثر نیاز واردات کشور است، اما وقتی نزدیک به سه میلیون تن شکر وارد می‌کنیم، شکرها در انبارها می‌ماند و سفره‌ کشاورزان کوچکتر می‌شود و اقتصاد ملی هم آسیب می‌بیند.»

رفسنجانی: ولی فقیه هم باید رای مردم را داشته باشد

 

علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در خطبه‌های امروز خود در نماز جمعه تهران به انتخابات پرداخت. وی اعلام کرد که به باور او » همه سلیقه‌ها به طور مطلق یا نسبی نماینده‌ای در انتخابات دارند و شرکت‌نکردن در انتخابات، عقلاً، شرعاً و منطقاً به نفع هیچ کس نیست.» خطیب جمعه تهران در ادامه با ترغیب مردم به شرکت در انتخابات، رأی مردم را حتی در زمینه » ولایت فقیه» مهم دانست. آقای رفسنجانی اظهار داشت: » فقیه در قانون اساسی ما با اراده مردم منصوب شده‌است. بدون حضور مردم آن فقیه چه کار می‌تواند انجام دهد. ولی فقیه هم اگر آرای مردم را نداشته باشد، نخواهد بود.»

رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه گفت: » در حال حاضر قانون انتخاباتی در کشور داریم که البته ممکن است عیوبی داشته باشد و برخی نپسندند، ولی این قانون واجب‌الرعایه‌است.» هاشمی رفسنجانی در ادامه خواستار بی‌طرفی صداوسیما در انتخابات شد و اظهار داشت: » صداوسیما از این به بعد و در روزهای باقی‌مانده باید سعی کند منصفانه و بدون جانبداری از هیچ کس و با رعایت قانون طوری عمل کند که مردم با اطمینان پای صندوق‌ها حاضر شوند و اعتماد جدیدی در جامعه خلق شود.»

حمایت محسن کدیور از میرحسین موسوی

 

حجت‌الاسلام محسن کدیور، که موقتاً برای تدریس در دانشگاه‌های آمریکا در ویرجینیا اقامت دارد، طی پیامی به پویشگران «موج سوم» ضمن اعتراض شدید به توقیف روزنامه » یاس نو»، نقد تخریبی دیگر نامزدها توسط » دانشمندان فرهیخته» و همچنین ذکر امتیازات مهدی کروبی و تاکید بر اهمیت حمایت اکثر احزاب و شخصیت‌های اصلاح‌طلب کشور از میرحسین موسوی، حمایت خود از نامزدی میرحسین موسوی را اعلام کرد.

در این پیام تأکید شده است: «موسوی خط قرمز دارد، کم سخن می‌گوید، مرد عمل است، به کارشناسی علمی بها می‌دهد، اهل استقامت بر تصمیمات کارشناسی شده است، از اختیارات قانونی عقب‌نشینی نمی‌کند و وعده‌هایی که داده است در چارچوب همین قانون اساسی مقدور است». وی در بیانیه ای که در تاریخ 29 اردیبهشت 88 در ویرجینیا منتشر کرد، گفت: » هر دو کاندیدای اصلاح‌طلبان یعنی آقایان شیخ مهدی کروبی و مهندس میرحسین موسوی را به خیر و توانایی نسبی برای ریاست جمهوری می‌شناسم، بسیاری از ارکان ستاد هر دو نفر نیز از نزدیک می‌شناسم و آنان را نیز به دلسوزی و تدبیر و آزادگی مزین می‌دانم، مواضع اعلام‌شده هر دو کاندیدا در قالب سخنرانی و مصاحبه و بیانیه حاوی نکات مهمی در ارتقای فرهنگ دموکراتیک و مطالبات ملی در حد مقدور بوده است. هر دو نفر از فضائل و مزایای نسبی برخوردارند و البته کارنامه هر دو نیز از نکات ضعف و کاستی خالی نیست، اما واقع‌بینانه و در شرایط موجود می‌توان به هر دو به عنوان کف مطالبات اصلاح‌طلبی نمایندگی داد. تفاوت‌های آن‌ها را در حدی نمی‌یافتم که نیاز به موضع‌گیری علنی باشد. بر این باور بودم و هستم که هر یک از آن‌ها که رأی بیاورد، برای تغییر وضع تأسف‌باری که دولت فعلی باعث شده است، مناسب است.»

وی در دفاع از میرحسین موسوی گفت: » از اظهارات موسوی بوی ارزش‌های آغاز انقلاب اسلامی به مشام می‌رسد: عدالت، آزادی، استقلال و اسلام بی‌ریا. این ارزش‌ها هنوز هم عزیزند و خواستنی. با عدالت فقر و تبعیض رخت بر می‌بندد، با آزادی استبداد و خفقان به دَرَک می‌رود، با استقلال وابستگی و ذلت نوکری اجانب منتفی می‌شود، و با اسلام بی‌ریا ارزش‌های مورد قبول اکثر مردم پشتوانه تصمیم‌سازی‌های کلان و قانون‌سازی‌های خُرد قرار می‌گیرد.»

از:   ابراهیم نبوی

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: